Bursalı eczacıların yüzde 10’luk pay isyanı

Nisan ayından bu yana SSK'dan yüzde 10'luk paylarını alamamaları Bursalı eczacıları çileden çıkardı.

Sorun kısa sürede çözülmesse, yeni sözleşme imzalamayacak. Bursa Eczacı Odası Başkanı Deniz İçer, Nisan ayından bu yana SSK’dan yüzde 10’luk paylarını alamadıklarını söyledi. Eczacıların SSK’dan alacakları yüzde 10’luk payın 100 trilyona ulaştığını açıklayan İçer, konuyu faksla başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Maliye bakanlıklarına bildirdiklerini belirtti. İçer, üzerinde uzun bir süre geçmesine rağmen, ancak olumlu bir sonuç alamadıklarını vurguladı.
Ekonomik sıkıntı yaşadıklarını ve bu şartlar düzeltilmediği taktirde bir çok eczacının yeni sözleşmeye imza atmayacağını işaret eden İçer, “SSK ilaçlardaki yüzde 10’luk paylarımız için Nisan ayından bu yana ödeme yapmadı. Eczacının ilaçtaki kar oranı zaten yüzde 10. Bunu da alamayınca yapılan bu uygulamadan hiç bir karımız olmuyor. Adeta halka ücretsiz hizmet veriyoruz.” dedi.

İlaç fiyatlarındaki düşüşler, tasarruf tedbirleri kapsamında hükümetin başlattığı ucuz-eşdeğer sistemi ve ilaç firmalarının devlete söz verdiği iskontaları eksik yapması nedeniyle eczacıların zarar eder bir konuma geldiğini kaydeden İçer, şöyle konuştu: “SSK ödenek yetersizliği ve kontrol işlemlerinin yavaşlığı nedeniyle yüzde 90 avans uygulaması sürdürüyor. Şubat 2005’den bu yana eczacılar sadece bir aylık yüzde 10 kurumda kalan alacaklarını tahsil edebilmişlerdir. Diğer aylara ait yüzde 10’lar ise hala ödenmedi. Hizmeti sürdürebilmemiz için tüm alacaklarımızın hızlı bir şekilde ödenmesi gerekiyor.”

Eczacı İsmail Efe Töre, yüz 10’luk paylardan dolayı SSK’dan 82 bin YTL alacağının bulunduğunu anlattı. Alacaklarının bir an önce verilmesini isteyen Töre, ekonomik sıkıntı yaşadıklarını, aksi taktirde yeni sözleşme yapamayacaklarının altını çizdi.