Bursalı güvercinseverler dilekçe verdi

Bursa'da, merkez ve ilçelerdeki güvercin sever derneklerinin başkanları, güvercinlerin incelenmeden itlaf edilmemesini istedi.

Yaklaşık 15 güvercin sever derneğinin başkanı Tarım İl Müdürlüğü’ne gidere kuş gribiyle ilgili yetkililerden bilgi aldı. Dernek başkanları burada itlaf çalışmalarıyla ilgili endişelerini dile getirdi.

Bursa Güvercin Yetiştiricileri Derneği Başkanı Rüşan Turan, kuş gribi hastalığı nedeniyle bazı ilçelerde güvercinlerin de toplanarak itlaf edildiği yönünde haberler aldıklarını vebunnuda kendilerini çok üzdüğünü söyledi. Derneklerinin kuruluş amacının, güvercin yetiştiricilerinin bilgili bir şekilde hareket etmelerini sağlamak olduğunu kaydeden Turan, kuş gribi hastalığı çıkmadan önce de üyelerini gerek temizlik ve hijyen gerekse sağlık yönünden bilgilendirdiklerini ve kontroller yaptıklarını vurguladı.

Turan, dernek üyelerinin bilinçli yetiştiriciler olduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu:

”Bizim güvercinlerimiz kafeslerde dışarı salınmadan ve her türlü hijyen kurallarına uyularak, veteriner kontrolünde yetiştiriliyor. Maddi olarak da diğer kanatlılara göre oldukça farklı. Bu açıdan kuş gribine yönelik kanatlı itlaf çalışmaları üyelerimizi ciddi şekilde üzmektedir.”

Bursa Güvercin Sevenler Derneği Başkanı Selahattin Yazıcı ise, kapalı alanlarda yetiştirdikleri güvercinlerin kuş gribi açısından risk taşımadığını savundu. Yazıcı, şunları ifade etti: ”Eğer bizim hayvanlarımız tehlikeli duruma gelirse kendi ellerimizle teslim ederiz. Bizim hayvanlarımız sağlıklı, bunların katledilmesinin önüne geçmek istiyoruz. Sağlıklı hayvanlara hasta gibi muamele yapılarak katledilmelerine karşıyız.”

Dernek başkanları yetkililerle görüştükten sonra hazırladıkları dilekçeleri Tarım İlçe Müdürü Mehmet Ali Koçkaya’ya teslim etti. Tarım müdürlüğü yetkilileri ise herhangi bir açıklama yapmadı.