Bursalilar’in yüzde 28’i Osmangazi Türbesi’nin yerini bilmiyor

BURSA - Bursa Büyüksehir Belediyesi'nin 'kentlilik bilinci'nin gelistirilmesine yönelik yaptigi bir ankete göre Bursalilar'in yüzde 28.3'ü Osmanli Devleti'nin kurucusu Osmangazi'nin türbesinin yerini bilmiyor.

Osmanli payitahti olmakla övünen Bursa’da, sehir merkezindeki vatandaslarin büyük bir bölümünün Osmanli Devletinin kurucusu Osmangazinin türbesinin yerini dahi bilmedigi ortaya çikti. Bursa Büyüksehir Belediyesi’in yaptigi ankette Bursalilar’a çesitli konularda sorular soruluyor. Alinan cevaplar ise oldukça ilginç. Bursa denince akla gelen ilk özellik nedir’ sorusuna katilimcilarin yüzde 40’i yesillik derken, bunu yüzde 9’la seftali ve yüzde 7.4’le Uludag cevabi izliyor. Bu soruya ‘tarihi degeri’ cevabini verenlerin orani yüzde 3.2, ‘türbeler’ diyenlerin orani da yüzde 2.2 de kaliyor. ‘Interneti hangi amaçla kullaniyorsunuz’ sorusuna katilimcilarin yüzde 49.1’i is amaçli, yüzde 48.9’u da sörf amaçli kulandigini söylüyor. Memleketine gittiginde Bursa’yi özleyenlerin orani yüzde 54.9 olurken, Bursa’nin en taninmis simalarinin basinda yüzde 52.5 ile Zeki Müren, yüzde 7.3 ile de Cavit Çaglar geliyor. Bursa’ya Anadolu’dan gelen insanlarin gelis nedenleri olarak verdikleri cevapta da yüzde 58 oranla ekonomik nedenlerle geldikleri görülüyor.

Öte yandan anketin en çarpici bölümünde ise, Bursa halkinin yüzde 28.3’ünün Osmanli Devleti’nin kurucusu Osmangazi’nin türbesinin yerini bilmedigi görülüyor. Ankete katilan Bursalilar’in yüzde 71.5’i de tarihi Yesil Türbe’deki Osmanli Sultani’nin kim oldugunu bilmedikleri cevabini veriyor.