‘Bursa’nın anayasası’ tabir edilen plan kabul edildi

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin mart ayı olağan meclis toplantısı gergin bir ortamda gerçekleşti.

Kamuoyunda “Bursa’nın anayasası” olarak değerlendirilen 1/25 bin ölçekli ‘nazım imar planı’, Büyükşehir Meclisi’nde sert tartışmalara neden oldu. Hazırlık sürecinde kimseden görüş alınmadığını öne süren CHP sözcüsü Yücel Akgün, “Bilimsel kriterlerden uzak plan, bir oldubittiyle önümüze getirildi” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Başkan Şahin ise, “Toplumun gözü önünde yapsak, plan 1 yıldır emlakçıların elinde gezerdi. Bursa’yı artık emlakçı değil Büyükşehir yönetiyor” sözleriyle eleştirilere tepki gösterdi.

AK Parti’li Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü’nün de ret oyu verdiği plan 46 oyla kabul edilince, CHP’liler salonu terk etti.

Uzun süredir kamuoyunda tartışılan 1/25 bin Ölçekli Nazım İmar Planları Büyükşehir Meclisi’nin dün akşamki oturumunda 46 kabul oya karşılık 21 red oyuyla kabul edildi. Planların oylaması sırasında İmar ve Planlama Komisyonu Başkanı Servet Büyükpoyraz’ın tavsiyesiyle sözlü olarak yaklaşık 20 madde daha eklenmesi meclisi alevlendirdi. Planlara tepkili olan ve geri çekilmesini isteyen muhalif üyeler, “Bursa böyle meclis görmedi” diyerek oturumu terk edince, meclis toplantısını yöneten Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, bu tavrı “Siyasi kapris” olarak nitelendirdi.

Gelinen noktadan sonra planlar askıya çıkacak. 1 aylık itiraz süresince askıda kalacak olan planlar, daha sonra İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nda değerlendirmeye alınacak ve ardından tekrar meclise gelecek. AK Parti’li Şakir Ermiş, bu planların 1/100.000’lik 2020 Strateji Planları’nın kriterleri dikkate alınarak hazırlandığına dikkat çekerek, “Plan hazırlığında gereken kurum ve kuruluşlara sorulmuştur. Yasal süreç içinde itiraz ve öneriler dikkate alınacaktır. Büyükşehir Belediye Başkanımız ve AK Parti grubu bunun garantürü olacaktır” dedi.

“YILLARCA KONUŞULANLARI BİZ YAPTIK”

Muhalif meclis üyelerinin eleştirilerini cevaplandıran Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin de, eleştirilerden istifade etmeye özen gösterdiklerini, yıllarca konuşulanları eyleme döktüklerini söyledi. Bugüne kadar plan çalışmalarının ihmal edildiğinin altını çizen Şahin, geçen mayıs ayında başlayan plan çalışmalarında 36 kurum ve kuruluşa yazışmalar yapıldığını, belediye başkanlarına, sivil toplum örgütlerine ve meslek odalarından tavsiyeler alındığını kaydetti.

Başkan Şahin, “Planları toplumun gözü önünde yapsaydık son bir aydan beri değil 1 yıldan beri emlakçıların elinde gezerdi. Bursa’yı şimdiye kadar emlakçılar yönetmiş. Şimdi Büyükşehir yönetiyor merak etmeyin. Sandığınız gibi değil. Yıllarca yanlış yönetildi bu kent şimdide mi yanlış yönetilsin? Ben ve ekip arkadaşlarım Bursa’yı Türkiye’nin yıldızı yapmak için yola çıktı. Bu hedef doğrultusunda gece gündüz çalışıyoruz. Bursa’yı ulusal ve uluslararası alanda marka kent yapacağız. Pusula elimizde yola çıktık gidiyoruz” dedi.

Diğer yandan mecliste Koza Han’ın Taç Kapısı’nın önünü kapatan Uludağ Kuyumculuk’a ait binanın beraberindeki 7 binayla birlikte kamulaştırılması için encümene yetki verildi. Dosyanın kabul edilmesiyle plan Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na gidecek ve kurulun onayıyla kamulaştırma süreci başlayacak.