BursaRay inşaatı yavaş ilerliyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin doğu tarafından trafiğini rahatlatmak amacıyla yaptırılan ve temeli Başbakan tarafından 2005'te törenle atılan BursaRay B etabı çalışmalarının yavaş ilerlemesine vatandaş ve esnaflar tepki gösteriyor.

İnşaat çalışmalarına, mali problemler nedeniyle temeli atıldıktan 3 ay sonra başlanabilen BursaRay B etabının bugüne kadar yaklaşık yüzde 20’lik bölümünün tamamlandığı kaydedildi. BursaRay B etabı nedeniyle, yaklaşık 3 yıldır kapalı olan Haşimişcan Caddesi’nde esnaf ise yolun yeniden trafiğe açılacağı günü iple çekiyor. Kent içi trafiğinin önemli bir aksı olan Haşimişcan Caddesi’ndeki tünel çalışmaları devam ederken, hattı Ankara Yolu’na bağlayacak viyadük ile ilgili proje çalışmalarında sona gelindiği ve inşaatın 15 güne kadar başlanacağı açıklandı.

Şehreküstü Meydanı ile Gökdere Meydanı arasına yapılacak olan bin 100 metrelik aç-kapa tünelinin tamamlanan kısmının üstü kapatılırken, proje kapsamında Gökdere Bulvarı’nı Ankara Yolu’na bağlayacak 400 metre uzunluğunda viyadük, Davutdede ile Arabayatağı arasına ise 3 bin 350 metre uzunluğunda yer üstü hattı yapılacak. Yaklaşık 4 bin 850 metre uzunluğundaki hatta ise biri yeraltında 5’i yerüstündeki olmak üzere toplam 6 istasyon inşa edilecek. B etabının tamamlanması için 30 aylık bir süre belirlenirken, müteahhit firmanın geçen 12 aylık süreçte inşaatın yaklaşık yüzde 20’sini tamamladığı kaydedildi. Bu arada Ankara Yolu da istasyon inşaatları için yaklaşık 1,5 ay önce kapatılmıştı.

Belediyenin ilgili birimlerinin inşaat çalışmalarını sürekli gözlem altında tuttuğunu vurgulayan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Konçak, B etabının en kritik ve zaman alan bölümünün tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. Haşimişcan Caddesi’ndeki tünelin büyük bir bölümünün bitirildiğini ve kazık kuyularının da hemen hemen tamamlandığını anlatan Konçak, “Bundan sonraki bölümler, makineler ile yapılacağı için daha seri olacak. Müteahhit firmaya 2007’nin sonuna kadar süre verildi. Bu süre içerisinde inşaatı tamamlayacağına inanıyoruz” dedi.

Vatandaşlar da, henüz çalışmaların tam manasıyla başlamadığı Ankara yolunun trafiğe kapatılmasına anlam veremediklerini söyledi.