Bursaspor’un ‘Timsah yürüyüşü’

İkinci Futbol Ligi A Kategorisi'nde lider olan ve şampiyonluğu ilan etmek için bir puana ihtiyacı bulunan Bursaspor, 2 yıl aradan sonra tekrardan Süper Lig'e çıkacağı günü iple çekerken bu sevincini ikiye katlamak için harekete geçti.

Bu konuda, Guinnes Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. Orhan Kural ile görüşerek daha önce böyle bir rekor denemesinin yapılıp yapılmadığını araştıran Bursaspor yönetimi, müsbet sonuç alınca, rekor için başvuru hazırlıklarına başladı.

Bursaspor yönetimi, gerekli evrakları bugün tamamlayarak başvuruyu akşam saatlerinde Prof. Kural vasıtasıyla Guinnes merkezine yapmayı planlıyor. Başvurunun kabul edilmesi halinde yönetim, taraftarların desteğiyle Merinos’tan Heykel’e kadar kilometrelerce uzunluğunda ”Timsah Yürüyüşü” gerçekleştirecek. Böylelikle, Bursaspor Yönetimi, ”Dünyanın En Uzun Timsah Yürüşü” ile Guinnes Rekorlar Kitabı’na girmek istiyor.

Konuyla alakalı açıklama yapan Bursaspor İdari Asbaşkanı Murat Yanıklar, Guinnes Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. Orhan Kural ile görüştüklerini, daha önce böyle bir rekor denemesi yapılıp yapılmadığının araştırıldığını ve bu yönde her hangi bir denemenin yapılmadığının tespit edilmediğini söyledi.

Başvuru ile ilgili çalışmalara başladıklarına anlatan Yanıklar, “Denemeyi gerçekleştireceğimiz günü belirledik. Sakaryaspor maçından önce veya sonra bu yürüyüşü gerçekleştireceğiz. Şu anda evrakları hazırlıyoruz. büyük ihtimalle bugün başvurumuzu Kural vastasıyla Guinnes merkezine yapacağız” diye konuştu.

Timsah Yürüşü’nün Bursaspor’un vazgeçilmez bir parçası olduğunu kaydeden Yanıklar, ”Timsah Yürüyüşü ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girerek, şampiyonluk kutlamalarımıza ayrı bir anlam katmak istiyoruz. Bununla ilgili tüm çalışmaları tamamladık. Yalnızca başvurumuzun kabul edilmesini bekleyeceğiz. Bununda Sakaryaspor maçından önce kesinleşeceğini düşünüyoruz” açıklamasını yaptı.

Guinnes Rekorlar Kitabı’na girmeleri halinde Bursaspor’u tüm dünyanın tanıyacağını dile getiren Yanıklar, “Tüm taraftarlarımızdan bu rekor denemesine katkı sağlamalarını bekliyoruz. Kilometrelerce uzunluğunda bir Timsah Yürüyüşü olacak. Bu rekor denemesinin çok coşkulu geçmesini temenni ediyoruz. Tüm taraftarlarımızın ”Timsah Yürüyüşü” rekor denemesine üzerlerinde yeşil-beyazlı forma ile katılacak” dedi.

Guinnes Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. Orhan Kural da, Bursasporlu yöneticilerin böyle bir başvuralarının bulunduğunu belirtti. Yaptıkları incelemede, Guinnes Rekorlar Kitabı’nda ”Dünyanın En Uzun Timsah Yürüyüşü” olarak bir kategori ve rekor denemesi bulunmadığını tespit ettiklerini ifade eden Prof. Kural, şöyle konuştu:

” Kulüp resmi müracaat yaptıktan sonra bu Guinnes’e ileteceğim. Başvuru kabul edilirse ”Dünyanın En Uzun Timsah Yürüyüşü” rekor denemesi böylelikle ilk kez Guinnes Rekorlar Kitabı’na girmiş olacak. Yaptığım araştırmaya göre böyle bir kategori ve rekor denemesi şimdiye kadar hiç yapılmamış.”

– TİMSAH YÜRÜYÜŞÜ’NÜN HİKAYESİ –

Bu arada Bursaspor’a, ”Timsah Yürüyüşü”nü, geçen yıl vefat eden eski futbolcusu Ugandalı Majid Mussisi kazandırdı.

Mussisi’nin, Bursaspor’un Intertoto maçlarında Almanya’nın Karlsruhe takımıyla oynanan maçta attığı gol sonrası yaptığı, ”Timsah Yürüyüşü” büyük ilgi görmüş ve bundan sonra söz konusu bu hareket Yeşil – beyazlı takımın sembolü haline gelmişti.

Bursasporlu futbolcular, o günden bu yana galip geldiği maçların neredeyse tümünde “timsay yürüyüşünü” gerçekleştiriyor. Ayrıca bu hareketin ardından Bursaspor, “timsahlar” olarak da anılmaya başlandı.