Bursa’ya ikinci havaalanı yapılacak

Bursa'nın geleceğine ışık tutacak olan 1/25 binlik kuzey, doğu ile Mudanya ve Gemlik ilçelerinin planları, Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde oy çokluğu ile kabul edildi

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 2004-2009 seçim döneminin 33. toplantısı dün akşam, tarihi belediye binasında Meclis Başkan Vekili Fahreddin Yıldırım’ın başkanlığında yapıldı. Yıllardır plansız büyümesinin sancısını yaşayan Bursa’nın bu sorununu değiştirmek amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan planlar, hayata geçiyor. Büyükşehir Belediyesi’nin dün yapılan olağan toplantısında, merkez ve batıdan sonra kentin kuzeyi, doğusu ile Mudanya ve Gemlik ilçelerinin planları görüşüldü.

“Hedef planlı ve yaşanabilir bir Bursa”

Planı hazırlayan firmanın yetkilisi Nadir Doğan, meclis üyelerine, yaptıkları çalışmalarla ilgili ayrıntılı bilgi verdi. Doğan, 1/25 binlik planları 1997 yılında hazırlanan Bursa 2020 1/100 binlik nazım plana uygun hazırladıklarını belirterek, “Plan dahilinde yerleşme ve yapılaşmanın plan, fen, sağlık ve çevre şartlarına uygun oluşmasını temin etmek, afet etkilerinin azaltılmasını, doğal, tarihi, kültürel çevrenin, ekolojik sistemlerin korunmasını, yaşatılmasını ve geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bursa’nın tarihsel, doğal ve ekonomik niteliklerini geliştirerek, vizyonunun gelişmesine yönelik yaptığımız bu çalışmayı bugünkü ve gelecek kuşaklara yaşanılabilir bir kent planlanması hedefiyle gerçekleştirdik,” dedi. Doğan, Mudanya ilçesinin planlamasında bölgenin tarih ve kültür kimliğini ön planda tutarak, turizmine yönelik planlandığını, tarım özelliğinin ise korunduğunu bildirdi. Doğan, Gemlik ilçesinin ise deprem anında suyun içinde kalabilecek konutları tasfiye ederek, konut bölgelerinin yamaçlara taşınması yönünde planlandığını ifade ederek, “Gemlik’in sahil bölümünde bulunan deprem anında su altında kalabilecek konutların yamaçlara yönelik tasfiyesini sağlayarak, bu bölge depolama, lojistik hizmetler, turizm ve kentsel sosyal donatıların gerektirdiği hizmet sektörünün desteklenmesine yönelik planlandı. Planlamada ormanlık ve tarım alanları ise tamamen korundu” dedi. Kentin ikinci havaalanını ise Kurşunlu yolu üzerindeki askeri alana yapılmasının planlandığını ifade eden Doğan, “Bu bölge karayoluna, limanlara ve kente yakınlığının yanında mania kriterlerine de uygun. Deniz doldurularak Kurşunlu yakınlarından İstanbul İzmir oto yolunun da geçeceği düşünülerek, havaalanın bu bölgede olması doğru olacaktır,” diye konuştu. Doğan, kuzey planında mevcut duruma aykırı pek fazla bir düzenleme yer almadığını, doğuda ise bir cazibe merkezinin oluşumuna yönelik aktivitelere yer verildiğini bildirdi. Doğan, Kestel’in üzerinde üniversite sahası ile yeni çevre yolu yakınlarında bir fuar alanı planladıklarını, Hamitler’e alternatif Erdoğanköy’ün karşısında büyük bir şehir mezarlığının yer alacağını söyledi.

Bursa’nın geleceği planlandı

İmar Komisyonu Başkanı Servet Büyükpoyraz, yapılan çalışmanın Bursa’nın imar anayasası olarak kabul edilen 1/100 000’lik planlara sadık kalınarak, hazırlandığına dikkat çekerek, “Sivil toplum kuruluşlarının, belediye başkanlarının görüşleri alındı. Plan çalışmaları hazırlanırken, uydu görüntülerinden yararlandık. Bursa’nın planlı gelişmesine en büyük adım atıldı,” dedi. Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin de, Bursa’nın çarpık kentleşmesini örnek göstererek, en kötü planının bile plansızlıktan daha iyi olduğunu vurguladı.

Muhalefetten Büyükşehir’e teşekkür

CHP Grubu’nun yapılan çalışmada partizanlık olduğu yönündeki eleştirilerine rağmen planlar, ANAP ve DYP Grubu’nun yanı sıra AK Partili üyelerin de oylarıyla kabul edildi. ANAP’lı Mudanya Belediye Başkanı Erol Demirhisar ile Umurbey Belediye Başkanı Fatih Mehmet Güler, yapılan çalışmadan dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ettiler. Güler, planların kendilerinin fikirleri alınarak yapıldığını, özellikle fay hattı üzerindeki konutların tasfiyesine yönelik alınan kararların ise büyük önem taşıdığını ifade ederek, “Çok güzel bir çalışma oldu. Böyle bir çalışmanın yapılmasında başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Hikmet Şahin olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliyorum,” dedi.