‘Bursa’yı miras değil emanet görüyoruz’

Başkan Şahin: "Bursa'yı miras değil, emanet görüyoruz" dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, tarihi ve kültürel mirasın korunmasında Avrupa Birliği’nin sözcülüğünü yapan sivil toplum kuruluşu Europa Nostra’ya üyeliği kabul edilen Mimarlar Odası Bursa Şubesi’nin yönetim kurulu üyelerini tebrik etti.
Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Melih Tura, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Başkan Şahin’i tarihi belediye binasında ziyaret ederek, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Tura, dünyada tarihi ve kültürel mirasın korunmasında Avrupa Birliği’nin sözcülüğünü yapan, sahasında konusunun en büyük sivil toplum kuruluşu olan Europa Nostra’ya üyeliklerinin kabul edildiğini belirterek, “Europa Nostra, Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ve Bursa’ya, kültürel ve tarihi mirasın korunması, yaşatılması çalışmalarındaki başarılarından ötürü 1986 yılında ‘Avrupa Şehri’ ödülü vermişti. Geçen yıl gerçekleştirdiğimiz 17. Yapı ve Yaşam Kongresi’nde konuğumuz olan Europa Nostra Bilimsel Kurul Başkanı Prof. Arch. Gianni Perbellini’nin tavsiyesi ve önerileri ile 2006 yılı ile başlayan aday üyeliğimiz, 18 Mayıs 2006 tarihinde Malta Valletta’ da yapılan genel kurulda üye statüsüne dönüştü. Bu üyelik çalışmalarımıza güç katacak” dedi.

“BURSA’YI GELECEK NESİLLERİN BİR EMANETİ OLARAK GÖRÜYORUZ”

Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin de, Europa Nostra’nın Avrupa’da yaptığı çalışmaları yakından takip ettiğini ifade ederken, Mimarlar Odası Bursa Şubesi’ne uluslararası alanda saygınlık kazandıracak bu üyeliğin odanın bütün üyelerine ve Bursa’ya hayırlı olmasını diledi.

Göreve geldikleri günden bu yana tarihi ve kültürel mirasın korunmasına öncelik verdiklerini hatırlatan Başkan Şahin, “Biz Bursa’yı, geçmişten kalan bir miras değil, gelecek nesillere yaşanabilir bir şekilde taşımamız gereken bir emanet olarak görüyoruz. Modern ile gelenekseli aynı potada eritip, geçmiş ile geleceği aynı heyecanla kucaklayarak Bursa’yı aydınlık geleceğine taşıyoruz. Bu onurlu hedefe koşarken, birlikte yönetim anlayışı ile sizlerin de yanımızda olmanızın çalışmalarımıza güç katacağını belirtmek istiyorum” diye konuştu.