Burun kanamasını küçümsemeyin!

Basit bir sorun diyerek çoğu zaman önemsemediğimiz burun kanamaları bazen ciddi nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabiliyor.

Alman Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Tamer Haliloğlu burun kanamalarının sık rastlanan bir durum olduğunu belirterek, herkesin en az hayatında bir defa burun kanaması geçirebileceğini söyledi. Burun kanamalarının çoğunlukla burnun içindeki damarların oldukça yoğun ve yüzeysel damarlara sahip olmasından kaynaklanabileceğini belirten Opr. Dr. Haliloğlu şöyle konuştu: ‘Özellikle burun boşluğunu ikiye ayıran bölmenin ön kısmı buruna gelen damarların birbiriyle birleştiği ve bu damarların oldukça yüzeysel olduğu bir bölümdür.

DİKKATLİ OLUNMALI
Özellikle çocuklarda bu kısım hiç bir etki olmadan bile kanayabilir. Burun boşluğunun her iki kenarında bulunan ve konka adı verilen etlerde damar açısından çok zengindir ve bazı kanamaların sebebidir.’ Özellikle şiddetli burun kanamalarında öncelikli yapılması gerekenin sebebine bakılmaksızın kanamanın durdurulması olduğunun altını çizen Opr. Dr. Tamer Haliloğlu, kanama durdurulduktan sonra sebebi konusunda bazı araştırmaların yapılması gerektiğini vurguladı. Sebebin araştırılmasında ilk yapılması gerekenin hastanın muayenesi olduğunu ifade eden Haliloğlu, ‘Birçok kez muayene ile sebep anlaşılır’ dedi.