Bush Almanya’ya geliyor

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George W. Bush, iki hafta içinde 3 günlük bir çalışma ziyareti için Almanya'ya gelecek.

Wilhelm, ziyaretin 12 Temmuz günü akşam saatlerinde başlayacağını ve 14 Temmuz günü öğleden önce sona ereceğini kaydetti. ABD liderinin 13 Temmuz’daki programında ise; Stralsund’da resmi temaslar ve çalışma yemeği bulunuyor. Hükümet sözcüsü, Bush’un Başbakan Merkel’in seçim bölgesinde bulunan Rügen adasına yakın bir yerdeki tarihi şehir Hansestadt Stralsund’ı da ziyaret edeceğini belirtti.

ABD Başkanı’nın ziyaretiyle ilgili detay açıklamayan Hükümet Sözcüsü Ulrich Wilhelm, iki ülke liderinin 15 Temmuz’da Rusya’nın St. Petersburg şehrinde yapılacak G-8 zirvesi öncesi fikir alışverişinde bulunacağını söyledi. Sözcü, liderlerin görüşeceği diğer konular arasında; İran’ın atom programı, Ortadoğu ve Afganistan’daki son gelişmeler, Dünya Ticaret Örgütü (WTO) ile ilgili pazarlıkların da yer alacağını aktardı.

Öte yandan Alman polisinin, ülkenin Baltık Denizi kıyısındaki Heiligendamm şehrinde güvenlik önlemlerini artırdığı bildirildi. Rostock şehrinin 20 km kuzey-batısında bulunan şehirde, güvenlik önlemlerinin şimdiden en üst düzeye çıkarıldığı açıklandı. Bush’un buradaki Kempinski otelinde 2 gece kalacağı tahmin ediliyor. Başkan George Bush’un kalacağı yer olan Heiligendamm ile resmi temaslarda bulunacağı ve çalışma yemeğine katılacağı Stralsund arasındaki mesafe ise yaklaşık 80 kilometre.