Bush Avrupalı yetkililerle görüşüyor

ABD Başkanı George W. Bush, Avrupalı liderlerin İran'a uygulanacak muhtemel yaptırımlarda yardımcı olmalarını isteyecek.

Bush, İran’ın yanı sıra Irak’ın işgali ardından kıtada oluşan güvensizliği silmeye çalışacak.
Başkan Bush, güne Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer ve Başbakan Wolfgang Schüssel ile görüşerek başladı. Bu üçlüye daha sonra AB Dış Politika ve Savunma Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso katıldı.

Öte yandan, International Herald Tribune gazetesine konuşan Barroso, Bush’un güvenlik konusunda daha az sıkı olmasını istedi. Barroso, “Ruhumuzu kaybetme riski ile karşı karşıyayız. Terör ile savaşmakta kararlıyız. Ancak bu savaşta özgürlükleri kısıtlarsak bu teröristlerin zaferi olur.” dedi. Bu endişelere karşı olarak Washington’un insan haklarına saygı ve terörle savaşa atıfta bulunacak zirve deklarasyonuna imza atmaya hazır olduğu bildirildi.

Bu arada, Viyana’daki tren istasyonunda toplanan 300 kadar kişi, ABD Başkanı George W. Bush’u protesto etti. Başkan Bush için şehirde güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarıldı. Sadece bin kadar polis, protestocuları kontrol edilmesi için görevlendirildi. Yetkililer, göstericilerin zirvenin yapılacağı sarayın yakınlarına sokulmayacağını vurguladı.