‘Bush CIA istihbaratını dikkate almadı’

İngiliz The Guardian gazetesi, ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı'nda (CIA) çalışan üstdüzey eski bir yetkili Tyler Drumheller'in Başkan Bush'un Irak'ta kitle imha silahları olmadığına yönelik teşkilatın istihbaratını dikkate almadığını söylediğini aktardı.

Gazete, Drumheller’in Amerikan CBS televizyonunda katıldığı bir programda yaptığı açıklamaları sayfalarına taşıdı. Drumheller programda, Beyaz Saray’ın işgalden birkaç önce önceliğini rejim değişikliğine verdiğini söyledi. Drumheller, “Siyaset belirlenmişti. Irak’ta savaş olacaktı, buna uygun istihbarata bakıyorlardı.” dedi. Drumheller, CIA işgalden önce, Irak’ın eski Dışişleri Bakanı Naci Sabri ile yapılan gizli bir anlaşma sonucu, ülkede kitle imha silahı bulunmadığını öğrendiğini kaydetti. CIA eski yetkilisi, “Kaynaklarımız Irak’ta aktif bir kitle imha programı olmadığını bildirdi.” şeklinde konuştu. Drumheller, bu bilginin Başkan Bush, Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve üstdüzey yetkililere verildiğini ancak ilk başta heyecanla karşılansada daha sonra durumun değiştiğini aktardı. Drumheller, “Beyaz Saray’da savaş hazırlıklarını yürüten ekip, artık konuyla ilgilenmediklerini dile getirdi. Biz, ‘Peki ya istihbarat?’ diye sorduğumuzda, ‘Artık bu bir istihbarat meselesi değil, rejim değişikliği meselesi’ dediler.” şeklinde konuştu.

CIA eski yetkilisi Drumheller, Irak’ın işgalinin büyük bir hata olarak anılacağını söyledi. Drumheller, “İstihbarat hatası olduğuna dair iddiaları her duyduğumda boğazıma birşeyler takılıyor. Hayır bu siyasi bir hataydı. Sanırım zamanla insanlar geriye bakıp bu savaşın en büyük siyasi hatalardan biri olduğunu düşünecek.” şeklinde görüşlerini belirtti.