Bush Çin’e demokrasi dersi verdi

PEKIN - Çin'i ziyaret eden ABD Baskani George W. Bush, davetlisi olarak geldigi Çin Cumhurbaskani Hu Jintao ile bir araya geldi.

Görüsmede insan haklari, din özgürlügü ve ticaret konulari ele alindi. Hu, Bush ve heyetini askeri törenle karsilarken, görüsmeyi çok sayida basin mensubu izledi. Hu ile Bush’un görüsmesi nedeniyle Büyük Halk Sarayi’nin çevresinde kus uçurtulmazken, Bush’un güzergahindaki yollar da trafige kapatildi. Karsilama töreninin ardindan heyetler karsilikli görüsme yaparak, ikili ve bölgesel sorunlar hakkinda görüs alisverisinde bulundu ve ikili iliskileri her alanda daha da gelistirme hususunda görüs birligine vardi.
-BUSH: ”ÇIN, SOSYAL, POLITIK VE DIN ÖZGÜRLÜGÜNÜ ILERLETSIN”-

Ikili görüsmelerin ardindan basin mensuplarinin karsisina çikan Bush ve Hu, görüsmeler ve ziyaret ile ilgili birer konusma yapti. Bush, konusmasinda Çin’den politik, sosyal ve din özgürlügünün ilerletilmesi isterken, iki ülke arasindaki ticari problemler konusunda ise esnek olunmasini söyledi. ” Çin’de sosyal, politik ve din özgürlügünün ilerlemesi çok önemli bir konudur” diyen Bush, Çin’i daha çok özgürlükler için degisim yapmaya devam etmesini tesvik ettiklerini belirtti.

-HU’DAN BUSH’A TICARET AÇIGI VE YUAN’IN REFORMU KONUSUNDAKI TANSIYONU DÜSÜRME SÖZÜ-

Kazan-kazan isbirliginin iki ülke arasinda iliskilerin ana temelini teskil ettigini açiklayan Hu, iki ülke arasinda Çin para birimi Yuan’in reformu ve ticaret açigi gibi sorunlu konulardaki yüksek tansiyonun düsürülmesi için çalisma sözü verdi. Iki ülke arasindaki ticaret açiginin giderilmesi adina Yuan’in reformunun kademeli olarak devam edecegini anlatan Hu, Çin’deki kaçak Amerikan filim CDleri ve diger buna benzer mallarla ilgili mücadelelerinin sürecegini açikladi. ABD ile 2004 yilinda 162 milyar dolar olan ve bu yil ise 200 milyar dolari geçmesi beklenen ticaret açigiyla ilgili olarak Çin, bu açigi dengelemek için 2008’e kadar 70 adet Boeing-737 uçagi alacak. Çin Cumhurbaskani Hu ayrica ABD’nin öteden beri sikayetçi oldugu fikri mülkiyet haklarinda da Çin’in üzerine düseni yapacagini söyledi.

-TAYVAN VE INSAN HAKLARI-

Hu, Tayvan’in bagimsizligina kesinlikle müsaade etmeyeceklerini hatirlatarak, ABD’nin ‘tek Çin’ ilkesi ile imzalanan 3 ortak bildiriye sadik kalmasini ve ABD’den ‘barisçil birlesmeye’ katkida bulunmasini istediklerini dile getirdi. Insan haklari konusuna da deginen Hu, Çin’de insan haklarinin ilerlemesi hususunda çalismalar yaptiklarini ancak söz konusu ilerlemenin Çin’in ulusal sartlarina yansimasi gerektigini ve Çin’in kendine has demokrat politikasi olabilecegini ifade etti. Iki lider ayrica Kore yarimadasinin nükleer silahlardan arindirilmasi, terörizm ve dünyayi tehdit eden kus gribi salginiyla mücadele alanlarinda isbirligi yapilmasi konusunda görüs birligine vardi. Bu arada Baskan Bush’, Hu ve esini gelecek yil ABD’ye davet etti.

Göreve geldikten sonra Çin’e üçüncü kez gelen Bush’a esi Laura ile ABD Disisleri Bakani Condoleezza Rice, ABD Baskani’nin Ulusal Güvenlik Danismani Stephen Hadley eslik ediyor. Bush öte yandan Çin Basbakani Wen Jiabao ile de birer görüsme yapti. Bush, Çin’den önce Japonya ve Güney Kore’yi ziyaret etmis ve Güney Kore’nin Pusan sehrinde düzenlenen Asya-Pasifik Ekonomik Isbirligi Örgütü’nün (APEC) zirvesine katilmisti.

Bush, Çin’in ardindan yarin Mogolistan’a geçecek.