Bush Erdoğana söz verdi (2)

ABD Başkanı Bush, bugün telefonda görüştüğü Başbakan Erdoğan'a terör örgütü PKK ile mücadelede Türkiye'ye yardım edeceklerine dair söz verdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Dana Perino, haftasonu tatilini Teksas’taki çiftliğinde geçiren ABD Başkanı George Bush’un bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı aradığını açıkladı.

Perino, iki liderin terör örgütü PKK’nın Türkiye’ye karşı devam eden saldırılarını ele aldıklarını ifade ederek, “Başkan (Bush) Başbakan (Erdoğan)’a, terör tehdidine karşı verdiği mücadelede Türkiye’yle birlikte çalışacaklarını söyledi” dedi.

Bush ve Erdoğan, Türkiye’nin gerekirse Kuzey Irak’taki PKK varlığına yönelik operasyon düzenleyebileceğini açıklamasının ardından önceki gün de telefon görüşmesi yapmıştı. Erdoğan, bu görüşmede terör örgütüne karşı Irak hükümetiyle işbirliği yapmak istediklerini ifade ettiğini, Bush’un da bu konuda birlikte çalışılması konusunda mutabık olduğunu söylemişti.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Temmuz ayı başında Washington yönetimiyle Ortak Vizyon Belgesi’ne imza atmıştı. Belgede; teröre karşı savaş kapsamında terör örgütü PKK ve ona bağlı örgütlerle mücadele edileceği taahhüt edilmişti. Bununla birlikte teröristbaşı Abdullah Öcalan adına başkent Bağdat’ta açılan bilim ve kültür merkezi, Irak hükümeti ve ABD’nin PKK ile mücadeleye gereken önemi vermediği yorumlarına neden olmuştu.

Telefon konuşmasında ayrıca, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın Ortadoğu gezisi ve İsrail saldırısı altındaki Lübnan halkının insanî ihtiyaçlarını karşılama yollarının da görüşüldüğü bildirildi. Rice, yarın Ortadoğu’daki şiddetin uzun süreli sona erdirilmesi hedefiyle bölge turuna çıkıyor.