‘Bush hiç bu kadar zayıf olmamıştı’

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, George Bush'un "hiç bugünkü kadar zayıf olmadığını" söyledi. Maliki, Bana Bağdat'ta biz değil de Washington'da onlar tükeniyor gibi geliyor" dedi.

İtalyan Corriere della Sera gazetesine demeç veren Maliki, “Şimdiki Amerikan yönetiminin 2 ay önceki seçim yenilgisinden sonra büyük zorluk içinde bulunduğunu anlıyorum. Bush’un zayıflığını hiç bugünkü kadar hissetmemiştim. Bana Bağdat’ta biz değil de Washington’da onlar tükeniyor gibi geliyor” dedi.

ABD tarafından, yetersizlikle eleştirilen Irak Başbakanı ilk kez bu kadar ağır bir biçimde Amerikan yönetimine yükleniyor.

Maliki, açıklamasında, “Bana öyle geliyor ki Bush iç baskıların ağırlığına teslim olmakta. Belki de durumun kontrolünü kaybetti. Üzgünüm çünkü George Bush genelde güçlü bir karaktere sahip” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın Kongre’de Irak hükümetinin gecikmekte olduğu yönündeki sözlerini de reddeden Maliki, “Rice’a teröristlere yardım edecek türden açıklamalarda bulunmamasını tavsiye ediyorum. ABD uygun silah ve teçhizatı hemen gönderseydi durum daha iyi olabilirdi” dedi.

Şii milisleri hoş gördüklerine dair suçlamalarla ilgili olarak da Maliki, “Ayrım yapmaksızın, bütün milislerin peşindeyiz. Ayrım ya da tercih olmayacaktır” dedi.

Bush’un yeni Irak stratejisiyle ilgili olarak da Maliki, planın başarılı olabileceğini belirterek, Amerikan askerlerinin sayısının 3 ila 6 ay içinde azaltılabileceğini yineledi. Maliki, planın sahada nasıl uygulanacağını görmek gerektiğini de belirtti.

Ülkesinin geleceğine güvenle baktığını söyleyen Maliki, bir iç savaş beklemediğini, geçmişte de barış içinde birlikte yaşamayı başardıklarını ve aşırı uçtakileri yeneceklerine ikna olduğunu ifade etti. Maliki, “Bizim planımız da ne kadar zaman alırsa alsın teröristlerle her zaman ve her yerde savaşmak. Başarısız olursak yine de devam edeceğiz” dedi.
Maliki, İngiliz Times gazetesine de açıklamalarda bulunmuştu.