Bush Irak için destek aradı

6 yıldır ilk kez Demokratların çoğunlukta olduğu bir Kongre'ye seslenen Başkan Bush, Irak'taki asker sayısını artırma planına destek aradı ancak umduğunu bulamadı.

ABD Başkanı George W. Bush önceki gün Kongre’de gerçekleştirdiği “Birliğin Durumu” konuşmasında Irak için destek istedi. Konuşmaysa birçok açıdan Bush için bir dizi “ilk” içeriyordu. Öncelikle Cumhuriyetçi Parti’den olan Başkan Bush, 2001’de göreve geldiğinden beri ilk kez “muhalefetteki” Demokratların çoğunlukta olduğu bir Kongre’ye seslendi. Bir diğeri, Temsilciler Meclisi’nin ilk kadın başkanının önünde konuşuyor olmasıydı. Kendisine yönelik sert muhalefetiyle nam salan yeni Başkan Nancy Pelosi için “Bayan Başkan, bugün huzurunuzda bu konuşmayı gerçekleştirmek büyük onur” dedi. Pelosi de Bush’un elini sıktı.

EK ASKERE ‘HAYIR’
ABD Başkanı konuşmasında, yeni Irak stratejisine destek isteğini İşe yaramasıiçin bir şans verin” diyerek dile getirdi. Askerin arttırılmasını istedi. Ancak destek alamadı. Başkanlığa adaylığını koyan Senatör Barack Obama, asker göndermeye karşı çıktı: “ABD Ortadoğu’da etkin olmalıdır. Bu görüşe katılıyorum. Ancak Irak’taki askerin bir an önce bu ülkeyi terk etmesi gerektiğini düşünüyorum…” Demokratların bir diğer başkan adayı Hillary Clinton da, Bush, ulusal güvenlik, Irak ve Afganistan konularına yeni çözüm getirememiştir” şeklinde konuştu. Başkanlığı süresince çevre kirliliğini önleme yolunda yeterince çaba göstermemekle suçlanan Bush, gelecek 10 yılda benzin kullanımının yüzde 20 azaltılması yönünde çalışacaklarını kaydetti. Çevreyle dost alternatif enerjilerin geliştirileceğini söyledi.