Bush Irak’a daha fazla asker gönderecek

İngiliz The Guardian gazetesi, Kongre seçimlerinin ardından Irak stratejisi konusunda zor günler geçiren ABD Başkanı Bush'un, Irak'tan çekilmek yerine 20 bin asker göndermeyi düşündüğünü yazdı.

Gazete, “ABD, Irak’ta son büyük bir hamle planlıyor” başlığı ile verdiği haberde, Bush’un planladığı yeni stratejinin Irak’a asker takviyesi olduğunu yazdı. Guardian, yönetime yakın isimlere dayandırdığı haberde “Başkan George Bush, üst düzey danışmanlarına ABD ve yakın müttefiklerinin Irak’ta son bir hamle yapmaları gerektiğini söyledi. Gelecek yıldan itibaren Irak’tan asker çekmek yerine 20 bin yeni askeri bölgeye gönderebilir.” dedi.

Gazete, Bush’un asker çekmek istememesinin Irak Çalışma Grubu’nun çalışmalarını da etkilediğini yazdı. İngiliz gazetesi, Irak Çalışma Grubu’nun nihai belgeyi ortaya koymadığını; ancak taslak bir belge çıkardığını belirtti. Gazete, taslak metinde 4 maddelik bir “Zafer Stratejisi”nin öngörüldüğünü yazdı.

Gazete, bu “Zafer Stratejisi”nin ilk maddesinde ise asker çekmek değil asker takviyesinin öngörüldüğünü belirtti. Bush’un asker sayısını arttırarak bir çizgi çekeceğini ve Demokratlara meydan okuyacağını yazan Guardian, bu takviyenin şiddet olaylarının merkezindeki Bağdat’ı güvenli hale getirmek için kullanılacağını bildirdi. Stratejinin ikinci maddesi ise bölgesel bir zirve öngörüyor. Stratejinin üçüncü noktası da Sünni Şii ve diğer gruplar arasındaki ulusal uzlaşma sürecinin canlandırılmasını kapsıyor.

Gazete, raporda Irak’ta gevşek bir federal şekilde bölünmenin barış getirmeyeceği, geniş çaplı bir insani kriz yaratacağı fikrinin vurgulanmasının beklendiğini kaydetti. Stratejinin son maddesi de Kongre’nin Iraklı güvenlik birimlerinin eğitilmesi ve Amerikan askerlerinin sayısının arttırılması için daha fazla kaynak ayırmasını çağrısı yer alacak. Raporda ayrıca yolsuzluğa karşı mücadele, yerel hükümetlerin güçlendirilmesi ve dinî mahkemelerin gücünün azaltılmasına da vurgu yapılacak.

Gazete, maddeler halinde verdiği dört stratejiyi ise şöyle özetlemiş:

· Bağdat’ta güvenliği sağlamak ve Irak’ın diğer yerlerine de yeni askerler göndermek amacıyla askerlerin sayısının 20 bin daha artırılması.

· Uluslararası konferanslar ve Kuveyt ile Suudi Arabistan gibi ülkelerin doğrudan müdahalesi ile bölgesel bir işbirliğine yoğunlaşma.

· Sünniler, Şiiler ve diğerleri arasında bir uzlaşı süreci başlatma.

· Irak güvenlik güçlerinin eğitilmesi ve ekipman desteği sağlanması için finansman desteği bulmak amacıyla Kongre kaynaklarının artırılması

Yetkililer, bu “son hamlenin” Bush ve Cumhuriyetçilere Kongre seçimlerini yaralarını sarmak ve 2008 seçimlerine hazırlanmak için “politik boşluk ve zaman” vermeyi hedeflediğini belirtiyor. Gazeteye konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi “Irak Çalışma Grubu, Bush için son bir hamle yapabileceği zaman satın aldı. Eğer Demokratlar akıllıysa işbirliği yaparlar ve sanırım öyle de yapacaklar. Ancak ortaklığı unutun. Konu tamamen Beyaz Saray’ı kazanmak için kimin en iyi olacağı hakkında” dedi.