Bush: Irak’a istikrarsızlık getirdim

Daha fazla demokrasi bahanesiyle Irak'ı işgal eden ABD Başkanı George W Bush, ilk kez Irak'a Saddam döneminden daha fazla istikrarsızlık getirdiğini itiraf etti.

ABD Başkanı George W Bush, yeni Irak stratejisini açıklamasından birkaç gün sonra CBS televizyonuna verdiği demeçte kararlarının Irak’a daha fazla istikrarsızlık getirdiğini kabul etti. Amerikan CBS televizyonundan gazeteci Scott Pelley’e, devlet konukevi Camp David’de özel bir demeç veren Bush, Irak’ta şu anda yaşanan mezhep savaşının, istikrarı bozucu bir faktör olduğunu belirterek, ABD’de saldırılara yol açabileceğini ve bir an önce kontrol altına alınması gerektiğini söyledi. Bush, “60 Dakika” programında yayınlanan demecinde, Irak’ı işgal etme kararını ise savundu ve Irak’ın idam edilen eski lideri Saddam Hüseyin’in, bölgenin istikrarını bozacak nükleer silah elde etmede İran ile yarıştığını öne sürdü.

Ancak Pelley’nin ısrarlı soruları üzerine Bush, Irak’ta şu andaki koşulların, savaş öncesine oranla çok daha kötü olduğunu kabul etti. Bush, “Sizin yönetiminiz Irak’taki istikrarsızlığı yaratmadı mı?” şeklindeki soruyu, “Bizim yönetimimiz, Irak’taki istikrarsızlık kaynağıyla başa çıkıyor. İran ile nükleer silahlar için yarışan Saddam Hüseyin’in içinde olduğu bir dünya düşünün. Saddam, önemli bir istikrarsızlık kaynağıydı” diye yanıtladı. Pelley’nin, “Ancak şu anda Irak çok daha istikrarsız” demesi üzerine Bush, “Evet, bunun sorgulanır bir tarafı yok. Aldığımız kararlar işleri daha istikrarsız yaptı” yanıtını verdi. Bush sözlerini, “Sanırım tarih dönüp geriye baktığında, bazı şeyleri çok daha iyi yapabileceğimizi görecek. Buna şüphe yok” diye sürdürdü.

ASILIŞ ANINI İZLEMEK İSTEMEDİ

Saddam’ın devrilmesinin hata olmadığını söyleyen Bush, “Benim muhakememe göre Saddam Hüseyin’in devrilmesi yönündeki kararım, doğru bir karardı. Bulacağımızı düşündüğümüz silahları bulmadık veya sahip olduklarını düşündüğümüz silahları bulmadık. Ancak Saddam Irak’ta önemli bir istikrarsızlık kaynağıydı. Biz o ülkeyi bir diktatörden özgürleştirdik. Irak halkının, Amerikan halkına çok büyük bir minnet borcu olduğunu düşünüyorum ve birçok Iraklı’nın da bunu ifade ettiğine inanıyorum” dedi. Saddam Hüseyin’in idamına ilişkin görüşü sorulan Bush, idamın sadece bazı bölümlerini internetten gördüğünü ancak asıldığı anı seyretmek istemediğini söyledi. Iraklıların, idamı daha uygun koşullarda gerçekleştirmesi gerektiğini düşündüğünü söyleyen Bush, “Irak’ın tarihinde bu sayfanın kapanması önemli” diye konuştu.

RICE’IN DA KALBi VARMIŞ!

İsrail’de, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüşen İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, bazı kişilerin sandığının tersine Rice’ın da ”kalbi olduğunu” söyledi. Senatör Barbara Boxer’ın ”Rice’ın savaşa gönderecek çocuğu olmadığı, bu nedenle Irak’taki hareketlerinin sonuçlarını anlamadığı” yönündeki eleştirileri konusunda düşüncesi sorulan Rice’ın yardımına Livni koştu. Livni, ”Gayrıresmi görüşmelerimizde Irak’taki durumu tartıştık ve bu görüşmeler sırasında Rice’ın duygularını tahmin edemezsiniz.” dedi.

AMERiKA BiLGi SAVAŞINDA DiRENiŞÇiLERE YENiLDi

Haftalık haber dergisi Newsweek, Amerika’nın Irak’ta sadece askeri ve siyasi yönden değil, Irak ve Amerikan kamuoylarını kazanmaya yönelik “bilgi savaşı”nı da kaybettiğini öne sürdü. Derginin son sayısında yer alan bir haberde “Irak kamuoyunu kazanmaya yönelik savaşta Amerika, cep telefonlarını, basit bilgisayar programlarını ve interneti kullanana direnişçilere karşı kaybediyor.” denildi. Bağdat’taki Amerikan elçiliğinde Stratejik İletişim Dairesi Başkanı Ginger Cruz tarafından hazırlanan ve Newsweek tarafından ele geçirilen bir rapora değinilen haberde özellikle Amerikan askerlerinin öldürüldüğü ve saldırıların gösterildiği videoların, direnişe yeni isimler kazandırdığı ve direnişçilere karşı koyan kişilerin gözünü korkuttuğu savunuldu. Raporda en büyük savaşlardan birinin, hem Amerikan hem de Irak kamuoyunu kazanmaya yönelik olduğu ve bu savaşı Amerika’nın kaybetmekte olduğu ifade edildi. Dergi ele geçirdiği bu raporda “ABD halkından popüler bir destek olmaksızın, askerlerin geri çekileceği riski her zaman mevcut. Bu yüzden verilecek mesajlar yoluyla halkın desteğinin sağlanmasına ve korunmasına hayati ihtiyaç var” vurgusunun yapıldığını aktardı.