Bush Irak’la ilgili elestirilere yanit verecek

ABD Baskani George Bush, Irak'taki gelismeler karsisinda açik bir stratejisi olmadigi yönündeki elestirilere bugün Donanma Akademisi'nde yapacagi konusmada cevap verecek.

Baskan Bush önceki açiklamalarinda Irakli askerlerin ülke güvenligini ele alma gücüne erismelerinden sonra ABD askerlerinin çekilebilecegini belirtmisti. ABD halkinda Irak savasiyla ilgili olusan kötümserlik havasi ve askerlerin bir an evvel çekilmeleri yönündeki çagrilarini gögüslemeye çalisan Bush yönetimi yaklasan Irak seçimleri öncesi ulusal bir zafer stratejisi yayinlamaya hazirlaniyor. Beyaz Saray sözcüsü Scott McClellan yayinlanacak belgenin Irak’ta uygulanmakta olan stratejiyi ayrintilariyla anlatacagini söyledi.

Öte yandan Demokrat kanat, Baskan Bush’un spesifik ve somut bir çekilme plani açiklamasi gerektigini belirtiyor. Wisconsin’li Senator Russ Feingold, ABD halkinin askeri görevi sona erdirecek açik ve net bir plan görmeli. Ve Irak halki da ülkelerinde daima kalmayacaginizi bilmeli” açiklamasiyla Baskan Bush’a yöneltilen elestirilerin hakli oldugunu savunuyor. Bush bugün yapacagi konusmada da Irak’ta katedilen mesafe ve edinilen kazanimlar konusunda daha genis açiklamalarla bu elestirilere cevap verecek.
Irak’ta 15 Aralik’ta yapilacak seçim öncesi asker sayisini 157 bine çikaran ABD, seçimin ardindan bu sayiyi tekrar 138 bine indirmeyi planliyor. Savunma Bakanligi kaynaklari da gelecek yaz asker sayisinin 100 bine çekilmesi yönünde çalismalar yapildigini belirtiyor.
Mart 2003’teki isgalden bu yana Irak’ta ölen ABD’li asker sayisi 2 bin 100’ü asarken 16 bine yakin askerin de yaralandigi kaydediliyor.