Bush Irak’tan asker çekmeyi takvime bağlamayı reddediyor

ABD Temsilciler Meclisi, Irak'tan 4 ay içinde asker çekmeye başlanmasını öngören yasa tasarısını kabul etti

ABD’de Kongre’nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi, Irak’tan 4 ay içinde asker çekmeye başlanmasını ve 1 Nisan 2008’e kadar bu sürecin tamamlanmasını öngören bir yasa tasarısını kabul etti

Ancak tasarının, Kongre’nin üst kanadı Senato’da da kabul edilmesi durumunda bile, ABD Başkanı George W. Bush tarafından veto edileceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Demokrat Parti’nin kontrolündeki Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada yasa tasarısı, 201’e karşı 223 oyla kabul edildi.

Tasarının bundan sonra da Senato’nun gündemine gelmesi bekleniyor. Yasa tasarısı, burada da kabul edilirse, onay için Cumhuriyetçi Başkan Bush’a gidecek.

Bush ise Irak’tan asker çekilmesini takvime bağlamayı kesin dille reddediyor.

Kongre’nin Bush’un vetosunu aşması ihtimali teorik olarak mevcut. Ancak bunun için üçte ikilik çoğunluk gerekiyor ve tasarıyı destekleyenler, bu ölçüde bir desteğe sahip bulunmuyor.

Bu yıl daha önce de Irak’tan asker çekilmesini öngören iki tasarıdan biri Senato’da kabul edilmemişti, diğerini de Bush veto etmişti.

Bush, Irak hükümetiyle ilgili İlerleme Raporu hakkında dün düzenlediği basın toplantısında, Amerikan askerlerinin Irak’tan çekilmesinin söz konusu olmadığını birkez daha belirtmişti.