Bush katliamının korkunç bilançosu!

Irak’ta ölen Amerikan askeri sayısı 3 bini aştı diye ABD’liler ayağa kalktı. İşgalde gayriresmi rakamlara göre ise 1 milyon Iraklı sivil can verdi. Kimse ses çıkarmıyor

ABD’de dün birçok eyalette meydanları dolduran vatandaşlar, işgal kararı veren ABD Başkanı George W. Bush’a lanet okudu. Bush’un bu kararla yanlış yaptığını savunan vatandaşlar, meydanlarda belli bölgelere mumlar dikti, sloganlar attı ve pankartlar taşıdı. Kimi sürücüler ise yolları kapatarak protesto eylemlerine katıldı.

Bush çıldırmış gibi

Iraklılar’ın sessiz çığlığı ise şimdilik ısrarla duyulmuyor. İngiliz tıp dergisi Lancet, geçtiğimiz aylarda Irak’ta işgalden bu yana 650 bin sivilin öldürüldüğünü duyurmuştu. Ancak bu rakamın mezhep çatışmalarının da arttığı bugünlerde 1 milyonu bulduğu düşünülüyor.

Irak’ı cehenneme çeviren ABD Başkanı Bush ise halen Irak’taki Amerikan askeri sayısını artırmak istiyor ancak şu an buna Bush’un partisi dahi karşı çıkıyor.

Amerikan Kongresi’nin her iki kanadında da Demokrat Parti’nin çoğunlukta olduğu bir durumda Bush’un 30 bin ek asker gönderme planına kuşkuyla bakılıyor. Yönetime yakınlığıyla bilinen muhafazakâr gazeteci Robert Novak’ın Washington Post’ta yer alan bir yazısına göre, Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen senatörlerinden Chuck Hagel, Bush’un Irak’a 30 bin asker gönderme planı için “Alice harikalar diyarında” benzetmesi yaptı. Hagel, “Ben Irak’a ek asker gönderilmesine kesinlikle karşıyım” dedi. Novak yazısında, Irak’a ek asker gönderme planının Senato’dan geçmesinin zor olduğuna işaret etti.

McCain azınlıkta

Cumhuriyetçi Parti içinde bir tek Senatör John McCain, ek asker planını destekleyenlerin başını çeken isim olarak ortaya çıkıyor. McCain, 24 Aralık’taki Noel tatilinden önce bir grup Kongre üyesiyle birlikte Irak’a giderek “keşifte” bulunmuştu. McCain’in, Irak’a ek asker gönderilmesi önerisine desteği, bu gezinin ardından daha da kuvvetlenmiş görünüyor. Vietnam gazisi McCain, ayrıca 2008 yılında Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı olarak öne çıkıyor.