Bush Kongre’ye meydan okudu

ABD Başkanı George Bush, Irak'a ek asker gönderme konusunda Kongre'de Demokratlardan gelen muhalif seslere karşı meydan okuyarak, “karar verici olan benim” dedi.

Irak’taki Amerikan güçlerinin yeni komutanı Korgeneral David Petraeus ve diğer askeri yetkililerle Beyaz Saray’da yaptığı toplantıda konuşan Bush, Irak ile ilgili hazırladığı yeni planın “büyük bir ihtimalle başarıya ulaşacağını” belirtti.
Bush, Demokrat Partiden bazı kesimlerin, bu planı, işe yarayıp yaramayacağına ilişkin hiçbir şans verilmemişken bile kınama yoluna gittiklerini kaydetti. Bush, Irak’taki yeni askeri komutaya, “mümkün olduğunca çabuk bölgeye giderek, Irak’taki amaçları gerçekleştirecek yeni planı uygulamaya başlamaları direktifi verdiğini” belirtti.

İran’ın, Irak içerisinde olduğu ileri sürülen faaliyetlerine de değinen Bush, “Irak’taki Amerikan güçlerinin, bu ülkede saldırı girişimlerinde bulunan İranlılara karşı kendilerini koruma yetkileri var” diye konuştu. Bush, İranlılara karşı operasyonların Irak içerisinde sınırlı kalacağını vurguladı.

Öte yandan Senato, Korgeneral Petraeus’un Irak’taki Amerikan güçlerinin komutanı olarak atanmasına oy birliğiyle onay verdi.