Bush Orta Doğu için toplantı istedi

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George Bush, İsraillilerle Filistinliler arasında barış görüşmelerinin yeniden başlatılmasını tartışmak üzere uluslararası bir toplantı yapılması çağrısında bulundu.

Beyaz Saray’da konuşan Bush toplantının sonbaharda ABD, Filistin Yönetimi, İsrail ve şiddeti reddeden Arap ülkelerinin katılımıyla yapılmasını istediğini söyledi.

Bush’un açıklamasına göre böylesi bir toplantıda ABD’yi Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice temsil edecek.

Rice bu hafta da Orta Doğu’ya giderek İsrail ve Filistin Yönetimi liderleriyle temaslarda bulunacak.

Abbas’ın hükümetine ABD yardımı

George Bush ise konuşmasında ayrıca Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas tarafından Batı Şeria’da oluşturulan ve özel yetkilere sahip hükümete yönelik 190 milyon dolarlık yeni bir yardım paketi de açıkladı.

Bush bu noktada Filistinlilerin Hamas ve Mahmud Abbas’la Selam Feyyad’ın hükümeti arasında bir tercih yapma vaktinin geldiğini söyledi.

Hamas’ın İsrail’in var olma hakkını tanıması gerektiğini vurgulayan ABD Başkanı “Bir Filistin devleti asla terörle kurulmayacaktır” dedi.

İsrail de Abbas’ı güçlendirme peşinde

Daha önce ise İsrail Başbakanı Ehud Olmert, hapishanelerindeki 250 Filistinli mahkumu hafta sonuna dek serbest bırakacaklarını açıklamıştı.

Olmert bu açıklamayı Mahmud Abbas’la Kudüs’teki görüşmesi sırasında yapmıştı.

İsrail’in bu hamlesiyle, Abbas’ı Hamas karşısında güçlendirmeye çalıştığı belirtiliyor.

Abbas’ın partisi El Fetih geçen ay Gazze Şeridi’nin kontrolünü Hamas’a kaptırmıştı.

Filistin Yönetimi lideri sık sık İsrail’le barış görüşmelerini başlatmak istediğini söylemişti.

İsrail ise bu aşamada güven artırıcı önlemleri tartışmaya hazır olsa da; taraflar arasında tartışma yaratan konuları (Kudüs’ün statüsü, mülteciler, İsrail hapishanelerindeki Filistinli mahkumlar gibi) müzakere etmekten yana değil.