Bush Peşmerge”yi ölüme gönderiyor

ABD Başkanı, Saddam'ın idamı sonrası yeni Irak planını devreye sokmaya hazırlanıyor.

Amerikan yönetimi, ilk Körfez Savaşı’nda Irak’a yönelik ilk kara harekatında Suudi Arabistan, Kuveyt gibi Arap ülkelerinin askerlerini önden yollamasına benzer bir harekete hazırlanıyor. Irak’taki zayiatın 3 bin psikolojik sınırını geçmesi sonrası yeni Irak planı devreye sokmaya hazırlanan, işgalin tüm üst düzey sivil-asker ekibini değiştiren Bush yönetimi özellikle devrik lider Saddam Hüseyin’in idamının ardından başkent Bağdat ve çevresindeki Sünni direniş hareketini toptan ezmek için ülkenin kuzeyinden Kürt, güneyinden Şii güvenlik gücü takviyesi peşinde. İngiliz Guardian gazetesine göre planlardan biri de, Irak hükümetinin Bağdat’a üç tugay ek asker göndermesi. Tugaylardan ikisini Kürt peşmergeler oluşturacak. Bu gruplara Bağdat’ın dışında Amerikan ordusu yardım edecek. Böylece Amerikan ordusu daha az risk almış olacak. Bush’un, açıklanması beklenen planının diğer bir unsuru ise Irak’a 20 bin yeni asker göndermeyi ve ayrıca 1 milyar dolar yardım yapmayı içeriyor.

SOKAK SAVAŞÇISI ARIYOR!

Ancak bu konuda işi çok zor. Çünkü ABD Temsilciler Meclisinin ilk kadın başkanı Nancy Pelosi, Irak’a ek asker gönderimi için gereken ödeneğin kesilebileceği uyarısında bulundu. Bush’un ise buna karşılık “sokak savaşçısı” olarak nitelenen daha saldırgan bir hukuk ekibi kurarak, kongredeki Demokrat Parti’nin gücünü kırmaya çalışacağı belirtiliyor.

Saddam’sız enfal davası

Saddam Hüseyin idam edildi ama 180 bin Kürt’ün öldürüldüğü Enfal olaylarıyla ilgili dava dün devam etti. Mahkeme, Saddam hakkındaki tüm suçlamaları düşürme kararı aldığını belirtirken, gözler onun boş sandalyesindeydi. Dünkü duruşmada Saddam’ın “Kimyasal Ali” lakaplı kuzeni Ali Hasan El Mecit ile Saddam’ın konuşmalarını içeren kasetler sunuldu. Kasetlerden birinde “Kimyasal Ali” olduğu iddia edilen kişi “Onlara kimyasal silahlarla saldıracağım, hepsini öldüreceğim” derken Saddam olduğu açıklanan kişi, “Evet bu etkili, özellikle, hemen bir maske takmayanlar üzerinde” derken, “Beyefendi, bu binlercesini imha etmez mi?” sorusuna, “Evet, binlercesini imha eder” cevabını veriyor.