Bush Sarkozy’yi konuk etti

Bush ve Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Irak savaşı yüzünden ülkeleri arasında bozulan ilişkilerde yeni bir sayfa açılması çabalarının ilk aşamasında, ABD'de bir araya geldi.

ABD Başkanı, Sarkozy’yi, babası eski başkan George Bush’un ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Kennebunkport’taki yazlık evinde öğle yemeğinde konuk etti.

İki lider birlikte medyaya samimi pozlar verirken Bush, Sarkozy ile “kalpten kalbe” bir görüşme yapacaklarını söyledi.
Fransa ile Irak konusunda görüş ayrılıkları bulunduğunu hatırlatan Bush, bunun iki ülke arasında işbirliğini olumsuz etkilememesi gerektiğini anlattı.

Bush, görüşme konuları arasında, ABD’nin nükleer programından dolayı suçladığı İran’ın da bulunduğunu belirtti.

Sarkozy de, ABD’nin Fransa’nın dostu olduğunu ve bu ülkenin dünyada özgürlükleri yayma çabasını takdir ettiğini söyledi. Yeni Cumhurbaşkanı, “Fransa, diktatörlüklerin değil, demokrasilerin dostu” dedi.

Nicolas Sarkozy, “Her konuda anlaşıyor muyuz? Hayır. Ancak bir aile içinde bile görüş farklılıkları olabilir. Biz buna rağmen bir aileyiz” diye konuştu.

İki liderin öğle yemeğine, kendisinin ve çocuklarının rahatsızlandığı gerekçesiyle Sarkozy’nin eşi Cecilia son anda özür dileyerek katılamadı. Sarkozy ailesi, tatillerini ABD’nin kuzeydoğu sahillerinde geçiriyor.

ABD-Fransa ilişkileri, Irak savaşı yüzünden Sarkozy’nin selefi Jacques Chirac döneminde ağır bir darbe almıştı.

Ancak birçok konuda ABD’ye çok daha yakın görülen Sarkozy, bu ilişkilerin düzeltilmesini birinci öncelik olarak tanımlamıştı.