Bush Singapur’da

Kongre seçimlerinden sonra siyasî ağırlığı azalan ABD Başkanı George Bush, Asya turunun ilk durağı Singapur'da Başbakan Lee Hsien Loong ile bir araya geldi.

Vietnam’daki Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC) toplantısı öncesi bir açıklama yapan Beyaz Saray da ekonomik büyüme ve gelişme için ortaya konan Doha anlaşmasının Pasifik ülkeleri tarafından uygulamaya konmasına yardımcı olmayı hedeflediklerini açıkladı. Serbest ticaret bölgesini desteklediklerini bir kez daha vurgulayan ABD, “APEC’in ekonomik büyümenin daha güçlü bir lokomotifi olması için destek vermek istiyoruz” açıklamasını yaptı.

Bush’un Asya turunda ticaretin yanısıra Kuzey Kore’nin bölgede gerginlik oluşturan nükleer silah programıyla ilgili açılımlar yapması bekleniyor. Kuzey Kore 9 Ekim’de nükleer deneme yapmasından 3 hafta sonra nükleer silah programına son vermeye ve ABD’nin de katılacağı altılı görüşmelere dönmeye ikna olmuştu. Hanoi’de APEC üyesi ülkelerin liderleriyle bir araya gelecek olan Bush’un bu konuyla ilgili vereceği mesajlar dikkatle izlenecek.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice bugün Hanoi’de gazetecilere açıklama yapan Rice, örgütün 21 üyesinin Pyongyang hükümetinin programa gerçekten son verip vermediği hakkında şüphelere sahip olduğunu öne sürdü. Rice, Kuzey Kore’nin somut bir adım atmaması halinde görüşmelere katılıp katılmayacakları sorusuna, “Yararlı olacağını düşünmediğimiz bir müzakereye katılmak makul olmaz” yorumunu yaptı.

George Bush; Asya turunu Singapur ve Hanoi’den sonra Endonezya ziyareti ile tamamlayacak.