Bush şok olacak!

ABD'nin ısrarla karşı çıktığı İran'ın nükleer çalışmalarına Rusya'dan destek geldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dünyadaki bütün ülkelerin, nükleer teknoloji de dahil olmak üzere yüksek teknolojilere erişme hakkının olduğuna inandıklarını söyledi.

G-8 üyesi ülkelerin liderleri onuruna verdiği akşam yemeğinin ardından bir basın toplantısı düzenleyen Putin, İran’ın nükleer programı konusunun 6 devletli bir görüşme formatında ele alınmasının, ortak bir zemin bulmaya yardımcı olması bakımından faydalı olduğuna işaret etti.

Putin, ”Sorun tavrımızı sertleştirmekten ziyade ortak yaklaşımlar bulmaktan geçiyor. Ortak yaklaşımlar bulmak, her ne kadar en zor yol olsa da İran’ın nükleer programı nedeniyle ortaya çıkan sorunu halletmenin en verimli yoludur” diye konuştu.

İran da dahil olmak üzere diğer ülkelerin nükleer teknolojilere sahip olma hakkı bulunduğunu savunan Putin, uranyum zenginleştirmesi için uluslararası merkezler oluşturmak yolunda Moskova’nın yaptığı teklifin hem bu amaca hizmet edebileceğini hem de nükleer silahların azaltılmasını garanti altına alabileceğini söyledi.