Bush yeni Irak planını açıklıyor

ABD Başkanı George W. Bush'un yeni Irak planını bu gece açıklaması beklenirken, Demokratlar da Irak için olası bir takviye asker tasarısına karşı çıkıyor.

Ancak asker artırmanın savaşı daha da şiddetlendireceğini savunarak buna karşı çıkan ve mümkün olan en kısa süre içerisinde Irak’tan çekinilmesini savunan Demokratlar ise böyle bir plana karşı olduklarını net bir şekilde dile getirdi. Son olarak da Demokrat Parti’nin kıdemli senatörlerinden Edward Kennedy, Bush’un Irak’a takviye asker göndermesini engellemek amacıyla Kongre’ye bir yasa teklifi sundu.

ABD Başkanı Bush’un ilave asker gönderme kararı için Kongre’nin onay almasını öngören yasa teklifi Kongre’de Irak’a ilave asker gönderilmesini engellemeye yönelik ilk ciddi yasal girişim olarak görülüyor. Senato ve Temsilciler Meclisi’nde çoğunluk Demokratların elinde bulunuyor; ancak yasa teklifinin yine de bazı engellerle karşılaşabileceği belirtiliyor. Bazı Demokrat üyelerin, askerlerin işlerine karışmamaktan yana oldukları, bunun yanısıra da yasa teklifinin, Irak’a yeni atanan komutanların talepleri doğrultusunda da etkilenebileceği belirtiliyor.

Senato çoğunluk lideri Henry Reid de takviye asker gönderilmesini önlemek için iki partili bir engel oluşturulmasını umduğunu dile getirdi. Reid, “Başkan bunu dikkate alacaktır. İlgili olduğum kadarıyla sanırım bu sonun başlangıcıdır” dedi. Kongre’nin yasaya onay vermesi halinde Kasım ayında yeniden şekillendiğinden beri ilk büyük icraatı olacak.

Başkan George W. Bush’un yeni planını bu gece TSİ ile 04.00’te tüm ulusal kanallarda yayınlanması beklenen canlı yayın konuşmasıyla açıklayacak. Bush, her zamankinin aksine bu konuşmasını Oval Ofis’ten değil de Beyaz Saray Kütüphanesi’nden yapacak.

Irak’ta halen 132 bin civarında Amerikan askeri bulunuyor; ancak ülkede yapılan anketler, halkın büyük kısmının takviye askere karşı çıktığını gösteriyor. Son olarak USA Today/Gallup’un anketine göre, Bush’un Irak politikasını onaylayanların oranı ise yüzde 26 çıkmıştı.

Bush’un bu geceki konuşmasında ayrıca Irak’ın ekonomisini güçlendirmeye yönelik ek 1 milyar dolarlık bütçeyi de duyurması bekleniyor. Tahmin edilen strateji değişikliklerinden birinin de Iraklılara daha fazla sorumluluk verilmesi ve halka yeni iş olanaklarının tanınması.

Eyaletlerde sorumluluğun Irak askerlerine devredilmesiyle Amerikan askerlerinin ağırlıklı olarak başkent Bağdat’ta toplanılması tasarlanıyor.