Bush yeni nükleer başlık peşinde

Nükleer silah sahibi olduğu kanıtlanamayan İran'la, nükleer silah denemesi yapan Kuzey Kore'yi yaptırımlarla köşeye sıkıştırmaya çalışan ABD, yeni bir nükleer savaş başlığı paketi açmaya hazırlanıyor.

New York Times, Bush yönetiminin gelecek hafta ABD’nin son 20 yıldaki ilk yeni nükleer savaş başlığını geliştirme yönünde önemli bir adım attığını açıklayacağını yazdı. Buna göre Washington, iki rakip laboratuvarın geliştirdiği farklı başlıkların sentezi olan ve ‘Emniyetli Yenileme Başlığı’ adı verilen bir silah geliştirdiğini duyuracak.

Nükleer deneme yolda
Bu başlıkların test edilmesi gerekliliği, ABD’nin yeraltı nükleer denemelerine getirdiği moratoryumu kaldırıp kaldırmayacağı sorusunu da gündeme getirdi. Enerji Bakanlığı’nın Nükleer Güvenlik İdaresi sözcüsü Bryan Wilkes, cuma günü “Test edilmesi gerekirse, hükümet Emniyetli Yenileme Başlığı çalışmalarında daha ileri gitmeyecek” açıklaması yaptı. Ancak Dışişleri’nin Silahların Kontrolü’nden sorumlu Bakan Yardımcısı Robert Joseph “Beyaz Saray, nükleer deneme konusunda hiçbir taahhütte bulunmayacak” diye konuştu.

Nükleer silah başlıklarını yenilenme projesine üç yıl önce New Meksiko’daki Los Alamos ile Kaliforniya’daki Livermore laboratuvarlarında başlanmış. Haberde ‘Yeni başlık, eskimiş başlıkların yerini alacak. Kazara oluşan patlamalar ve teröristlerce çalınma olasılığına karşı daha güvenilir şekilde tasarlanan başlık, ilk başta denizaltılara konuşlandırılacak. Maliyeti ise 100 milyar doları geçecek’ denildi.

Öngörülen takvim ise şöyle: ABD Başkanı George W. Bush’un bir-iki yıl içinde projeyi onaylaması sonrası 2010 mali yılı itibarıyla mühendislik çalışmasına başlanması. 2012’de de üretime geçilmesi.