Bush’a halk desteği düşük seviyede

CBS televizyonunun anketine göre, her zamankinden daha az Amerikalı Başkan George Bush'un uygulamalarına destek veriyor.

Bu oranlar, Başkan Bush’un seçmen desteği konusunda, iş başına geldiği 2001 yılından beri en kötü günlerini yaşadığı anlamına geliyor. Ocak ayındaki anket, Bush’a verilen desteğin yüzde 40 olduğunu göstermişti.

Bush’un ‘teröre karşı savaş’ doktrinine verilen destek de tüm zamanların en düşük seviyesi olan yüzde 43’e geriledi. Irak’taki durumun her geçen gün kötüye gittiğini düşünenlerin oranı ise yüzde 62 ile en yüksek seviyeye çıktı. Amerikalıların yüzde 54’ü ise askerlerin Irak’a hiç girmemesi gerektiğini düşünüyor. ABD vatandaşlarının çoğunluğu Irak Savaşı ve Saddam Hüseyin’in devrilmesi için gösterilen çabaların bu sonuçlara değmediği görüşünde.

İran’ın nükleer programıyla ilgili krizin askerî müdahale yoluyla çözülmesi gerektiğini düşünen Amerikalıların oranı ise yüzde 21’de kaldı.

Öte yandan Birleşik arap Emirlikleri merkezli bir firmanın ülkedeki 6 büyük limanı işletmesine ABD’lilerin yüzde 70’i karşı çıktı.