Bush’a verilen halk desteği azalıyor

ABD'de yapılan son kamuoyu yoklamasına göre, Başkan Bush'un "reyting"i azalırken, ülkenin yanlış yöne gittiğini düşünenlerin sayısı artıyor.

Yine geçtiğimiz ay halkın yüzde 56’sının “olumsuz” görüş belirttiği Bush, son ankete göre halkın yüzde 58’inden “olumsuz” tepki aldı.

Gazete, anket sonuçlarının, 31 Ocak’ta yaptığı “Birliğin Durumu” konuşmasına rağmen Bush’un “Amerikan kamuoyu gözünde bir ilerleme kaydedemediğini gösterdiğini” ifade etti. Gazete, “Bush’un Birliğin Durumu konuşmasında kazanmış olabileceği herhangi bir kar, son ankete yansıyacak kadar uzun sürmedi” ifadesini kullandı.

Anketten çıkan bir başka sonuca göre Amerikan halkının yüzde 59’u ülkede “işlerin yanlış gittiğini” düşünürken, ABD’nin “doğru yönde gittiğini” düşünenlerin oranı yüzde 32 olarak kaydedildi.

Bush’un Cumhuriyetçi kanadının çoğunluğu oluşturduğu Amerikan Kongresi de halkın büyük çoğunluğu tarafından “olumsuz” bulunuyor. Ankete göre, halkın yüzde 71’i Kongre’ye “olumsuz” not verirken, sadece yüzde 25’lik bir kesim Kongre’yi “takdir” ediyor.

Geçen hafta CNN/USA Today/Gallup tarafından yaptırılan ankette Bush’a verilen destek yüzde 40’ın altında çıkmıştı.