Bush’un belalısı Türkiye’de

Bush'un belalısı Cindy Sheenan Türkiye'de.

Irak’ta savaşan oğlu Casey’in ölümü üzerine aleyhinde yürüttüğü kampanyalarla ABD Başkanı George Bush’un belalısı haline gelen savaş karşıtı hareketin simgesi Cindy Sheehan, Türkiye’ye geldi.

Delta Havayolları’na ait tarifeli uçakla saat 10.15’te Ney York’tan İstanbul’a gelen Cindy Sheehan, sol ayak bileğine yaptırdığı oğlu ‘Casey’in isim ve doğum tarihi yazılı dövmesi ve elinde taşıdığı kalp şeklindeki yastığı ile dikkat çekti. Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nun (BAK) bir dizi etkinliği için Türkiye’ye gelen Sheehan, oğlunun öldüğü yere bu kadar yakın olmanın çok zor olduğundan söz ederek, ”Ama ilk kez geldiğim ülkeniz ve insanlarınızı tanımayı heyecanla bekliyorum” dedi.

Sheehan, Irak’taki insanların çok büyük acılar çektiklerini ve ülkelerinin yıkıma uğradığını bildiğini, bunu ve İran’a yapılacak saldırıyı engellemek için birlikte çalışmamız gerektiğini vurguladı. Sheehan, ”Şuna inanıyorum. Dünyadaki bütün insanlar barış için bir araya gelmeli ve liderlerimizi barışa zorlamalıyız. Ancak bu şekilde liderlerimizi şiddet kullanmadan davranmaya zorlanmak mümkün olacaktır” dedi.

-“BUSH VE YARDIMCISI CHANEY’İ DAVA AÇARAK İNDİRECEĞİZ”-

İran’a saldırı olasılığının her gün arttığını düşündüğüne işaret eden ABD’li anne, ”Ya ABD saldıracak ya da ABD’nin bir kuklası saldıracaktır. Ama o saldırının ABD’den geldiğini hepimiz biliyor olacağız. Bush, başkan oluduğu sürece ABD askerlerinin Irak’tan çekilme olasılığı çok düşük. Bu nedenle Bush tan kurtulmak için çalışıyoruz” diye konuştu.

Her tatilde Bush’un Teksas’taki çiftliğinin karşısında satın aldıkları araziye gittiklerini anlatan ve “Eylemlerinin bundar sonra neler olacağı” sorusuna Cindy Sheehan, şu karşılığı verdi: ”Bundan sonra ilk gireceğimiz zaman da paskalya tatili olacak. Eylemler yapacağız. Kamp Casey Barış Enstitüsü’nü kurduk. Bu da şiddet kullanmama konusunda araştırmalar, çalışmalar yapacak. Ayrıca Bush’un aleyhine dava açılıp başkanlıktan düşünülmesi sürecinin başlatılması içjn çalışıyoruz. Aynı şeyi yardımcısı Dick Chaney içinde yapacağız.”

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nun ”Savaşsız Bir Dünya İçin Uluslar arası Buluşma” adı altında düzenlenen toplantılarda; ABD’nin yanı sıra Lübnan, Irak ve Filistin’den gelen temsilciler konuşmalar yapacak.