Bush’un Irak’ta ‘kesin zafer’ plani

ABD Baskani George W. Bush, Irak'ta uygulanan "Ulusal zafer stratejisi"nin ayrintilarini anlatti.

Irak güvenlik güçlerinin yürütülen savasta önemli isler basardigini ve önceki yillara göre asama kaydettigini belirten Bush, yine de Irakli askerlerin ülkelerini savunmak için yeterli düzeye erismelerinin zaman ve sabir istedigini söyledi.

Kesin zaferden daha azina razi olmayacagini söyleyen ABD Baskani, “Zafer, teröristler ve Saddam’in yandaslari Irak demokrasisini tehdit etmedigi zaman gelecek” ifadesini kullandi.

Kendisine yöneltilen “Irak’ta açik ve net bir savas stratejisi yok” elestirlerine cevap mahiyetindeki konusmasinda, hedeflerinin Irakli askerleri teröristlerle mücadele edebilecek kapasiteye getirmek oldugunu belirtti. “Amerikalilar bu stratejiyi iyi anlamali” diyen Bush, görevlerini tamamlayana kadar Irak’ta kalacaklarini vurguladi. Irak savasi nedeniyle ABD kamuoyundan da yogun elestiriler alan Bush, “Eger komutanlarimiz daha fazla askere ihtiyaç duyuldugunu söylerse gönderirim” diye konustu.

Öte yandan Ulusal Güvenlik Konseyi tarafindan yayinlanan açiklamada Irak’taki askerlerin 2006 yilinda azaltilabilecegi ancak bütün askeri birliklerin çekilmesi için “kesin” bir tarih verilemeyecegi kaydedildi. Yazili açiklamada “Hiçbir savas bir takvim çerçevesinde kazanilmadi. Bu savas da kazanilmayacak” dendi.