‘Bush’un Kuzey Kore politikası tam bir başarısızlık’

ABD'li eski bir diplomat, Başkan Bush yönetiminin nükleer füze denemesi ile gündemde olan Kuzey Kore'ye yönelik siyasetini eleştirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Kore masası başkanlığı yapmış emekli diplomat David Straub, Bush yönetiminin Kuzey Kore’ye karşı yürüttüğü politikayı “başarısızlık” olarak nitelendirerek bu politikanın nihayetinde bu ülkenin nükleer programı ilerletmesine neden olduğunu belirtti.

Washington’da Kore Kulübü tarafından düzenlenen bir toplantıda konuşan Straub, Beyaz Saray’ın Kuzey Kore konusunda tansiyonu yükseltmek gibi bir yol izlediğini, “bütün seçenekler masada” diyerek bu ülkeyi kızdırdığını söyledi. Yapılan kamuoyu yoklamalarında Güney Kore halkının bile ABD’yi Kuzey Kore’den daha büyük bir tehdit olarak gördüğünü hatırlatan eski diplomat, “bundan daha iyi bir diplomatik başarısızlık düşünemiyorum” dedi. Başkan Bush’un Kuzey Kore konusuna ciddiyetle yaklaşmadığını savunan Straub, ikili hatta çoklu müzakere yolunun denenmesi gerektiğini ifade etti.

İran’ın nükleer programı konusunda da önceleri sert bir dil geliştiren ancak son dönemde müzakere lafını kullanan Bush yönetiminin “bütün seçenekler masada” sözünü sürekli tekrarlamasını eleştiren, emekli diplomat, “Tabi ki bütün seçenekler masada. Hiçbir hükümet seçenekleri masadan atmaz. Ama bunu sürekli söylemek zorunda değilsiniz” dedi. Straub, bu söylemin sorunun çözümünü zorlaştırdığını ifade etti.

Straub, 2002-2004 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı’nın Kore masası şefi idi. Eski Dışişleri Bakanı Colin Powell’ın döneminde Kuzey Kore ile müzakereleri yürüten ekibin başında da Straub vardı.