Büyük dram: Bir imam 11 cenaze

Kimse böyle ölmeyi ve böyle defnedilmeyi hak etmiyor. Bir imam, 11 cenazeyi tek başına defnetti.

Savaştan kaçarak hayallerinin peşinden koşan binlerce umut yolcusu, Ege'nin serin sularında boğularak can verdi. Kimi zaman cenazelerinde saf tutacak cemaat dahi bulunamadı.

İzmir'de, 11 Iraklı göçmen de imamın tek başına kıldığı namazın ardından sessiz sedasız son yolculuğuna uğurlandı. Geride isimsiz mezar taşları kaldı.

İzmir'in Foça ilçesinde, geçen perşembe günü lastik botun alabora olması sonucu hayatını kaybeden 13 Iraklı kaçak göçmenden beşi çocuk 11'inin cenazesi, Doğançay Kimsesizler Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Vatanlarından binlerce kilometre uzakta, geride acı hikâyeler bırakarak ölen, aralarında bebek ve kadınların da bulunduğu göçmenlerin cenazeleri de yürek burktu. Kimsesiz ve sessizce bu dünyadan göçenlerin cenaze namazlarını, 35 yıllık imam Ahmet Altan kıldırdı. Birçoğunda cemaat bile yoktu. Namaz sonunda imam Altan'ın dudaklarından, “Fatiha” sözü çıktığında, birkaç kişi dışında okuyan olmadı.

Suriye, Irak, Afganistan gibi ülkelerden, daha iyi bir hayat için yola çıkıp Türkiye'ye büyük umutlarla geldiler.

Bodrum, Didim, Foça, Ayvalık, Dikili, Menderes, Bodrum, Ayvacık sahillerinden Yunanistan'a geçmeye çalışırken Ege ve Akdeniz'de bindikleri derme çatma botların batması sonucu boğularak can verdiler. Komşularını, akrabalarını, evlerini, yurtlarını geride bırakarak yola çıkan ancak hayallerine ve gitmek istedikleri ülkelere ulaşamadan can veren, çoğu çocuk ve kadın göçmenlerin umut yolculuğu, İzmir'in Bayraklı ilçesindeki kimsesizler mezarlığında son buldu. Geçen perşembe günü Foça ilçesi Aslanburnu mevkisinden, Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmek isterken bindikleri lastik botun alabora olması sonucu 13 Iraklı göçmen hayatını kaybetmişti. İzmir Adli Tıp Kurumu'nda işlemleri biten 5'i çocuk 11'inin cenazeleri, önce İzmir Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü'ne götürüldü. Burada yıkanarak kefenlendi. Cenaze araçları, bir umutla başlayan fakat yürek burkan dramlarla biten yolculuğun son durağı için Doğançay Kimsesizler Mezarlığı'na hareket etti. Cenazeler mezarlığa ulaştığında, görevliler dışında kimse yoktu. Ne ağıt yakan, ne ağlayan ne de gözyaşı döken oldu. Tek tek cenaze araçlarından alınarak musalla taşına koyulan 11 kişinin namazlarını, mezarlıkta görevli 35 yıllık imam Ahmet Altan kıldırdı. Altan, bazen tek başına kıldı, bazen safa diğer görevliler ve imamlar da katıldı. İmam, namaz sonunda selam verip “Fatiha” dediğinde, okuyanların sayısı bir elin parmaklarını geçmedi. Namaz sona erdiğinde tabutlara, görevli imamlar ve mezarlık görevlileri omuz verdi. Boyutları yetişkinlerinkine göre küçük olsa da hem omuzlayanlar hem de insanlık için en ağırları, biri bebek beş çocuğun tabutları oldu.

YAN YANA YATIYORLAR

Aynı yolculukta can veren ve akraba olduğu tahmin edilen 11 göçmenden dördü çocuk 10 kişi yan yana toprağa verildi. Definde dört imam hazır bulundu. 2 yaşındaki bir  bebek ise belki aralarında anne ve babasının da bulunduğu 10 yetişkinin mezarlarına 50 metre uzaklıkta, bebeklerin defnedildiği kimsesizler mezarlığında gömüldü.

Geride isimsiz mezar taşları kaldı

Kimsesiz göçmenlerin defnedildiği Doğançay Mezarlığı'nın 412 numaralı parselindeki mezarlarda isim de yok, mezar taşı da. Mezarların başında, sadece numaralandırılmış tahtalar dikili. Bir gün Türkiye'deki yakınlarının mezarlarını arayıp bulmak isteyenlere, bu numaralar ve İzmir Adli Tıp Kurumu'nda alınan DNA örnekleri yol gösterecek. Yakınları ortaya çıkan göçmenlerin cenazeleri ise ailelerine teslim ediliyor. Bunların büyük bölümü memleketlerinde, az sayıdaki cenaze ise Türkiye'deki mezarlıklarda defnediliyor.