Büyük operasyon sona erdi

Geçen ocak ayında başlatılan ve bugüne kadar Aydın'daki en kapsamlı operasyon olan Olta Operasyonu, dün son olarak gözaltına alınan 31 kişinin mahkemeye çıkarılmasıyla sona erdi.

Dün Aydın Adliyesi’ne sevk edilen 31 zanlının bugün saat 06.00’ya kadar devam eden duruşmalarının ardından tutuklanan 19 kişiyle birlikte operasyonda tutuklanan zanlı sayısı 38’e yükseldi.
Vali Mustafa Malay ve İl Emniyet Müdürü Yılmaz Orhan, bu sabah İl Emniyet Müdürlüğü binasında düzenledikleri basın toplantısıyla operasyon hakkında bilgiler verdi.

Vali Malay, “Emniyet müdürlüğümüzün yaptığı operasyonlarda vatandaşlarımız oldukça duyarlı davranarak suçluları polise bildirmiştir. Hedefimiz, huzurlu bir Aydın oluşturmaktır. Vatandaş polis işbirliğiyle çalışmalarımızı sürdürdüğümüz takdirde ilimizde asayiş olayları en alt seviyeye inecektir.” dedi.

Malay, uyuşturucu madde satışı ve dağıtımı, piyasaya sahte sürme ile kişiler üzerinde baskı kurarak haksız kazanç elde etme suçu işleyen gruplar üzerine 24 Ocak 2006 tarihinden itibaren operasyonlar düzenlendiğini söyledi. Malay, suç gruplarına yönelik delillerin toplanması amacı ile operasyon öncesi yapılan çalışmalarda 19 şahsın suç unsurlarıyla birlikte suçüstü yakalanarak adli mercilerce tutuklandığını ifade etti.

Suç işlediği tespit edilen üç grup üzerinde yoğunlaşıldığını belirten Malay, “Birinci grubun İstanbul ve İzmir illerinden yüklü miktarda sahte para temin ederek Aydın ve çevre illere dağıtımı. İkinci grubun, Diyarbakır’dan uyuşturucu maddelerden esrar temin ederek özellikle Kuşadası ve Didim ilçelerinde satış yaptığı. Üçüncü grubun ise il merkezi ve ilçelerde esnaflara baskı yapmak ve zor kullanarak haksız menfaat temin ettikleri tespit edilmiştir. 6 Haziran tarihinde Olta kod adlı planlı çalışmaların sonlandırılmasına karar verilmiştir. Sabah 05.30’da il merkezi, Nazilli, Kuşadası ilçeleri, Germencik ilçesine bağlı Ortaklar Beldesi, İzmir ve Bursa ile koordine sağlanarak tespit edilen 35 ayrı hedef noktaya operasyon düzenlenmiştir. Emniyet Müdürlüğümüzün diğer birimlerinin de katılımı ile gerçekleştirilen operasyonlarda toplam 350 polis görev almıştır” diye konuştu.

İl Emniyet Müdürü Orhan ise 6 Haziran tarihinde yapılan Olta Operasyonu’nun bugüne kadar Aydın’da yapılan en büyük operasyon olduğuna değindi. Ocak ayından itibaren tespit edilen kişilerin sıkı bir şekilde takip edildiğini kaydeden Orhan, “Aldıkları her nefesten bile haberimiz vardı. Daha iyi bilgi sahibi olmak için ara ara bazılarını gözaltına alarak mahkemeye sevk ettik. Son olarak temin edilen bilgiler doğrultusunda baskınlar yapıldı. Ayrıca Aydın Emniyet Müdürlüğü’nün katkıları ile İzmir, Bursa ve İstanbul illerindeki sahte para basılan yerlere operasyonlar düzenlenmiştir. İddia ediyorum ki Aydın ülkenin en huzurlu illerinde bir tanesidir. Tüm okul önlerinde ve gerekli yerlerde güvenlik tedbirleri tamamlanmıştır” şeklinde konuştu.

“AYDIN’DA ORGAN MAFYASI YOK”

Bir basın mensubunun, Aydın ve ilçelerinde organ mafyalarının çoğalmaya başladığı yönündeki sorusunu cevaplayan Orhan, “Bunlar dedikodudan ibaret. Aydın’da böyle bir grubun olması sözkonusu değildir. Organ hırsızlığı, kültür seviyesi düşük olan yerlerde yapılır. İlimiz gibi bu seviyenin yüksek olduğu yerleşim merkezlerinde bu durumdan sözetmek mümkün değildir.” şeklinde konuştu.

Aydın’da düzenlenen Olta Operasyonu’nda son olarak göz altına alınan ve dün adliyeye sevk edilen 31 kişinin duruşmaları bugün sabaha karşı 06.00’da sona erdi. Aydın Adliyesi’nde görülen davalarda uyuşturucu madde bulundurmak ve satmak, ruhsatsız silah bulundurmak, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa muhalefet, zorla işlemediği suçu üstlendirme ve tehdit iddiası suçlarından göz altına alınan 10 kişiden M.Ş.A, M.Ş.M, V.E, R.K, Ş.A ve M.L.T isimli altı kişi; sahte para temin etmek ve piyasaya sürmek ile haksız kazanç elde etmek suçlarından gözaltına alınan 4 şahıstan M.G, S.Ç, C.D isimli üç kişi; ve uyuşturucu madde almak, satmak ve nakil etmek, haksız menfaat temini, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanununa Muhalefet suçlarında göz altına alınan 17 şahıstan İ.U, M.Ş.Y, A.A, A.K, U.A, Ş.U, M.A, F.A, M.U ve E.G isimli 10 kişinin de içerinde bulunduğu toplam 19 kişi tutuklanarak ceza evine gönderildi.

Ayrıca operasyonların düzenlendiği 35 noktada gözaltına alınan kişiler ile birlikte 14 kilo gram esrar maddesi, 29 kök Hint keneviri bitkisi, 677 adet 20-50 ve 100 YTL’lik banknotlardan halinde toplam 62 bin 450 sahte YTL, 20 adet 100’lük banknotlar halinde toplan 2 bin sahte ABD Doları, 11 adet değişik çap ve marka tabanca, bir adet hayalet silah olarak tabir edilen Glock marka tabanca, 122 adet değişik çapta fişek, dört adet Bizans dönemine ait bronz sikke, iki adet av tüfeği ve iki adet namlısı açılmış kuru sıkı tabanca ele geçirildiği bildirildi.

Ayrıca bu operasyonlarda 2005 ve 2006 yıllarında Aydın’da meydana gelen 65 faili meçhul sahte para olayı, İzmir, Denizli, Söke ve Didim’de meydana gelen altı hırsızlık, İzmir’in Selçuk ilçesinde meydana gelen bir silahla yaralamanın da aydınlatıldığı öğrenildi.