Büyükanıt açıkladı: TSK sınırötesi yetkisini kullanacak

Büyükanıt, hükümetin TSK'ya verdiği sınır ötesi operasyon yetkisini kullanacaklarını açıkladı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Şırnak Küpeli dağındaki operasyonda bir subayın şehit olduğunu belirterek “Biz öyle görevlerdeyiz ki, acımızı içimize gömmek durumundayız. Bu operasyonda teröristler de etkisiz hale getirildi. Ancak bin terörist de ölse, bir Mehmetçiği değişmem’’ dedi.

Orgeneral Büyükanıt bu gece Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun ile birlikte Ankara’da Swiss Otelde düzenlenen Arnavutluk milli gün resepsiyonuna katıldı. Büyükanıt, Şırnak Küpeli dağında bir subayımızın şehit olduğu operasyonu kastederek, “Acılıyız, kolay değil. Ben böyle acılı günlerde hiçbir programa katılmıyorum. Ama Arnavutluk’un yeri çok farklı. Onlara duyduğum saygı nedeniyle buradayım. Ama biz öyle görevlerdeyiz ki bazen acımızı içinize gömmemiz gerekiyor. Terör örgütüne prim vermemeliyiz. Ayakta kalmalıyız. Bugünkü olayda teröristler de öldü. Ama binlerce terörist de ölse bir Mehmetçiği değişmem’’ dedi. Büyükanıt, gazetecilerin sınır ötesi operasyon konusundaki sorularına ise “Türk Silahlı Kuvvetleri terörle mücadele konusunda bir yetki almıştır. Bu yetkinin de gereklerini yerine getirecektir’’ cevabını verdi.


WİLSON GÖRÜŞMESİ
Büyükanıt gazetecilerle görüşürken 2. Başkan Orgeneral Saygun’un da, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson ile baş başa konuştuğu görüldü. Saygun cebinden çıkardığı kağıtta bulunan notlara bakarak, Wilson’a bir konuyu aktardı. Daha sonra da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt ile Wilson salonun arka tarafındaki boş bir bölüme geçerek yaklaşık beş dakika süre ile baş başa görüştüler. Bu görüşmenin ardından Büyükelçi Wilson resepsiyondan ayrıldı.