Büyükanıt sızdırmaya soruşturma açtırdı

Erdoğan'ın MGK görüşmelerinin basına sızmasını "ihanet" olarak adlandırmasının ardından Gül de, "Genelkurmay Başkanımız çok üzgün, soruşturma açtırdı" dedi.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Ortadoğu toplantısına katılmak üzere İslamabad’a giderken uçakta, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın MGK’da göstereceği görüntülerin basına sızmasından büyük üzüntü duyduğunu ve soruşturma açtırdığını açıkladı. Gül, “Kendisinin herhangi bir yerde yapacağı konuşma varsa, bunu konuşacağı yerde konuşur. Konuşacağı şeyi önceden birinin yazması, hele böyle bir şey Genelkurmay Başkanımızı da çok üzdü” dedi.

“SEZER’İN KENDİ TERCİHİDİR”
Kuzey Iraklı Kürt liderlerle geçmişte görüşüldüğünü hatırlatan Gül, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’yi davet etmemesine ilişkin de “Kendi tercihidir. Ancak o, o ülkenin Cumhurbaşkanı’dır. Severiz ya da sevmeyiz ama yanlışlarını söyleriz” diye konuştu. Bakan Gül, Ankara gündemine ilişkin soruları yanıtladı. Başbakan Erdoğan’ın MGK’daki görüşmelerin basına sızmasını “ihanet” olarak nitelendirmesini doğru bulduğunu belirten Gül, şu mesajları verdi:

‘BU KADAR PERVASIZLIK OLMAZ’: “Her ülkenin çıkarları, güvenlik meseleleri vardır. Başbakan’ın söylediğinin bu çerçevede ele alınması gerekir. Herhangi bir gazeteci arkadaşımıza karşı bir tavırdan dolayı değil ama nedense bizde böyle bir yanlış gelenek var. Bunu hiçbir ülkede göremezsiniz. Hiçbir ülkede bu kadar pervasızlık olmaz.”
* ‘ORG. BÜYÜKANIT ÇOK ÜZGÜN’: “Genelkurmay Başkanımız da çok üzgün, bununla ilgili soruşturma açtırdı. Kendisinin herhangi bir yerde yapacağı konuşma varsa, bunu konuşacağı yerde konuşur. Konuşacağı şeyi önceden birinin yazması, hele böyle bir şey Genelkurmay Başkanımızı da çok üzdü.”