‘Büyükanıt’a yönelik suçlamalar çatlağı genişletebilir’

New York Times gazetesi, "Şemdinli iddianamesinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a yönelik suçlamalarla, Türkiye'de hükümet ile ordu arasındaki çatlağın büyüme sinyali gösterdiği" yorumunu yaptı.

Türkiye’de büyük tartışmalara yol açan Şemdinli iddianamesi ve bu iddianamede Orgeneral Yaşar Büyükanıt’a bazı suçlamaların yöneltilmesini değerlendiren New York Times gazetesi, “Bu iddianameyle, Türkiye’de İslami eğilimli hükümet ve laik ordu arasındaki çatlak büyüme sinyali gösterdi” yorumunu yaptı.

Haberde, Şemdinli iddianamesi savcısı Ferhat Sarıkaya’nın, “olaylardaki zanlılardan biri hakkında ‘tanırım. İyi çocuktur’ dediği için Kara Kuvvetleri Komutanı Büyükanıt’ı yargı sürecine müdahale etmekle suçladığı” belirtilirken, “Türkiye’de yakın zamana kadar yüksek rütbeli bir askeri yetkiliye bu tür suçlamalar yöneltilmesinin hayal bile edilemeyeceği” ifade edildi.

Gazete, “AB’ye girme hazırlığındaki Türkiye’de daha çok demokrasi yolunda atılan adımlar sayesinde, emekli olmuş bazı ordu mensuplarının da yolsuzluk suçlamalarıyla yargılandığı”nı belirtti.

Muhalefetteki siyasetçilerin ve basının Orgeneral Büyükanıt hakkındaki suçlamaları eleştirdiğini aktaran gazete, “savcının iddianamesini, adı Genelkurmay Başkanlığı için geçen Büyükanıt’ın bu şansını ortadan kaldırmak için hazırladığı iddialarına” da yer verdi.

Haberde son olarak, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ordu ve hükümet arasında bir çatlak olduğu yönündeki yorumlara sert bir şekilde karşı çıktığı” kaydedildi.