‘Büyükanıt’ın sözleri yargıya müdahil değildir’

Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman, Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyük Anıt'ı savundu.

“11 yılda bu ülkede yargıya çok müdahale edildi” açıklamasında bulunan Yalman, değerli dostum diye ifade ettiği Yaşar Büyükanıt ile ilgili şunları söyledi; “Üzerindeki üniformayı beraber taşıdığımız yıllarda o, Kuzey Irak dağlarında çok ciddi anlamda ter, kan döktük. Ve böylesine bir insanı bu sözüyle yarım yamalak bir anlayışla yargılamak çok büyük bir talihsizliktir. Ben gerçekten bundan üzüntü duyuyorum.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) tarafından Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nda düzenlenen “ulusal bütünlük ve terör” konulu konferansa konuşmacı olarak konuşan emekli Orgeneral Aytaç Yalman, Şemdinli olayları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Olayların adalete intikal ettiğini hatırlatan Layman, olayla ilgili 100 sayfalık bir iddianemenin olduğunu ve kendisinin bunu görmediğini belirtti.

Yalman, yeni ceza mahkemelerine göre bu iddianamenin mahkemeye gizli bir şekilde tevdi edilmesi, mahkemenin onayını müteakip açıklanması gerektiğini ancak mahkemeye intikal etmeden bütün Türkiye ve Dünya intikal ettiğini dile getirdi. Yalman’a göre bu teknik bir hataydı.

Şemdinli ve Yüksekova’daki olayların bir baş kaldırım provası olduğunu vurgulayan Yalman, hangi sebeplerle neşet ederse etsin sonuç bunu gösteriyor.

Yalman, “Bu olaylarda devlet politikası ciddi anlamda zaafa uğramış, yurttaş-devlet ilişkisi ciddi anlamda zedelenmiş, istimrarcılığa fırsat verilmiştir. Kuzey Irak’ın istikralaşması ile PKK bölgede serbest kalmıştır.”açıklamasında bulundu.

Konferansın bitiminde Yalman soru üzerine Şemdinli olaylarında yargıya müdahale ettiği gerekçesiyle yargılanması gündemde olan Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt’ savundu.

“Kara kuvvetleri komutanı benim 50 yıldır arkadaşım. Kendisini çok yakinen tanırım. Çok üstün vasıfları olan milli duyguları çok üstün insani insan.” diyen Yalman şunları söyledi, “Eğer onu anlamak istiyorsanız, benim penceremden onu ifade edeyim. Ben yargı sürecindeki bir mesele üzerinde fikir vermek istemem ama değerli dostumun, “ben bu çocuğu tanırım ancak bir suç işlemişse bunun cezasını yargı verir.” ifadesi budur. Ama bazı maksatlı insanlar bu cümleleri cımbızladı. Dolayısıyla bu söz bana göre yargıya müdahale değildir. Ki geçtiğimiz 11 yıl içerisinde bu ülkeye yargıya çok müdahale edilmiştir. Böyle bir insanı bu sözüyle yarım yamalak bir anlayışla yargılamak çok büyük bir talihsizliktir. Ben gerçekten bundan üzüntü duyuyorum.”

Yalma’nın bu sözlerinde salondu bulunan bir vatandaş, söz alarak, “Yaşar Büyükanıt, terör ayıbında insanlığın onurunu koruyan bir kahramandır.”sözleriyle Yalmanı destekledi. Vatandaş bu sözleriyle salondakiler tarafından uzun süre alkışlandı.

Konuşmaların ardından CBÜ Rektörü Cemil Özcan Aytaç Yalman’a plaket takdim etti. Konferansa, Vali Yardımcısı Akın Yılmaz ile birlikte çok sayıda bürokrat ve öğrenciler katıldı.