Büyükcengiz Son yolculuğuna uğurlanıdı

Trafik kazası sonucu yaşamını yitiren CHP Konya Milletvekili Büyükcengiz’in cenazesi, kılınan cenaze namazının ardından toprağa verilmek üzere memeleketi Konya’ya götürüldü.

Cumhuriyet Halk Partisi’ni yasa boğan kaza dün yaşanmıştı. Bugün ise öğle namazına müteakip Hacıveyiszade Cami’nde Büyükcengiz ve aynı kazada hayatını kaybeden CHP Konya İl Sekreteri Ali Alp için tören düzenlendi.

Yaklaşık bin kişinin katıldığı törende CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ak Parti Konya milletvekilleri, Konya Valisi Atilla Osmançelebioğlu, Konya Büyükşehir ve merkez ilçe belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, Büyükcengiz ve Alp’ın yakınları, sevenleri ve çok sayıda vatandaş hazır bulundu.

Baykal, törenin düzenlendiği Hacıveyiszade Camii’nin bahçesine gelir gelmez kazada ölenlerin yakınlarına baş sağlığı diledi. Baykal, Nezir Büyükcengiz’in eşi Nahide Büyükcengiz’i, “Hepimizin sonunda gideceği yer orası, hepimiz bir gün öleceğiz” diyerek teselli etti. Nezir Büyükcengiz’in oğulları Hüsnü ve Ramazan Büyükcengiz’e sarılarak onları da teselli eden Baykal, daha sonra Alp’in eşi Ayşe ile kızları Lütfiye, Fatoş, Semra ve Müslüme Alp’e taziyelerini iletti ve teselli edici sözler söyledi.

Nahide Büyükcengiz ise, Deniz Baykal’a “Nezir sizi çok seviyordu başkanım. Hayat dolu biriydi. Davası uğruna koşmadığı yer yoktu. Yine davası için öldü” dedi.

Konya Ticaret Odası’nda abdest alan Baykal, burada gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Bir gazetecinin artan kazalarla ilgili sorusuna Baykal, “Çok değerli iki arkadaşımızı kaybettik. Bir anlamda parti çalışması yaparken bu kazaya maruz kaldılar. Yani bu bayram eğlencesi veya tatil dönüşü sonucu değil. Büyük üzüntü içindeyiz. Hepimizin başı sağolsun. Dürüst, ahlaklı insanlardı. Allah sevenlerine, dostlarına sabır versin. Trafik kazaları Türkiye’nin ana konuları haline dönüştü. Bu bayramda da pek çok vatandaşımız hayatını kaybettik. Trafik kazaları çok boyutlu, herkesi ilgilendiren, insanları tehdit eden olaylardır. Yol durumundan sürücü eğitimine, trafik kurallarının ihlali karşısında izlenecek olan kuralların belirlenmesine, trafik sorumluluğunun kimin elinde olması gerektiğine kadar çok yönlü bir konu. Yeni bir trafik yasası çıkarıldı. Maalesef oda gösteriyor ki cezaları artırmaya yönelik bu son düzenleme de etkili sonuç vermemiştir. Olayı tüm boyutlarıyla ele alacak ciddi bir yaklaşıma ihtiyaç vardır. Mıcır konusu bir kez daha önümüze çıktı. Kesinlikle sürücülerimizin eğitilmesi gerekir. Sürücü kurslarına önemli görevler düşüyor.” ifadelerini kullandı.

Öğle namazının ardından cenaze namazı kılmak için Hacıveyiszade Camii’nin avlusunda saf tutuldu. Baykal ve Büyükcengiz’in oğulları ön safta yer aldı. Cenaze namazının ardından, görevli imam, Büyükcengiz ve Alp’in çevresinde sevilen insanlar olduklarını ve memleket yararına çalıştıklarını söyleyerek, cemaatin haklarını helal etmelerini istedi.

Helallik alınmasının ardından Baykal ve vatandaşlar tabutları ambulansa kadar omuzlarında taşıdı. Alp’ın naaşı Musalla Mezarlığı’na defnedilirken, Büyükcengiz’in cenazesi toprağa verilmek üzere memleketi Konya’nın Sarayönü ilçesine götürüldü.