‘Büyükelçi başkentte 100 günden fazla oturmamalı’

İrlanda Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Anthony Mannix, bir büyükelçinin bulunduğu ülkenin başkentinde yılda 100 günden fazla oturmaması gerektiğini söyledi.

Mannix, ATO’da yaptığı konuşmada Türkiye ile İrlanda Cumhuriyeti arasında benzerlikler bulunduğunu vurguladı. Her iki ülkenin de gelişmekte olan ekonomiye sahip olduğunu ve gelir dağılımında problemleri bulunduğunu kaydeden Mannix, “Ben bir büyükelçinin başkentte oturarak ülkesini temsil etmesinden yana değilim. Aynı zamanda ülkem ile Türkiye arasındaki ekonomik iş birliğinin ileri seviyelere gelmesi için arayışlar içinde olmam gerektiğini düşünüyorum. Bunun için Antalya ve Adana’yı ziyaret ettim. Türkiye ile İrlanda Cumhuriyeti arasında yıllık ticari hacim 800 milyon euro. Bu çok düşük bir rakam. Bu ticaretin geliştirilmesi gerekiyor. Türkiye’nin Avrupa Birliğine tam üye olmasını İrlandalılar sabırsızlıkla bekliyor. Çünkü bir komşu daha kazanacağız düşüncesi var. Komşuluk da bazı sorumluluklar var. Bu da bazı temel ihtiyaçların komşudan karşılanması söz konusu.” dedi.

Türkiye ekonomisinin 2001 krizini daha yeni yeni atlatmaya çalıştığını belirten Mannix, o ağır krizi yaşan Türkiye’nin içinde gelir dağılımı adaletsizliğinin yaşanmasının doğal olduğuna dikkat çekerek, “Bizim ülkemiz de 12 yıl önce kriz yaşadı. Krizden çıkış bazı bölgede hızlı gelişti. Bazı bölgeler ise 12 yılda ancak çıkış gösterdi. Türkiye’de bu süreç yaşanacak. Ülkedeki gelişme zengin kentlerde daha yoksul şehirlere doğru yavaş yavaş yansıyacak.” diye konuştu.

ATO Başkanı Şaban Baş ise ekonomik anlamda sınırların kalktığı globalleşen dünyada, uluslar arası ticaretin artırılabilmesi için etkin bir tanıtım ve destek mekanizmasının oluşturulması gerektiğini söyledi. Daha sonra Adana’nın ekonomik ve kültürel potansiyelini tanıtan bir sunum yapıldı.