Büyükelçi Sangkyu: Kore ve Türkiye kankardeştir

Güney Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Lee Sangkyu, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz'i ziyaret etti.

Güney Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Lee Sangkyu, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz’i ziyaret etti.

Büyükelçi Sangkyu, Türkiye ile güçlü bir dostluk ilişkisinin yanı sıra tarihi ve ticari bağlarının bulunduğunu, bu bağı güçlendirmek adına kültürel, sanatsal ve ekonomik alanda karşılıklı işbirliğine önem verdiklerini ifade etti. Sangkyu, “Gerek Türkiye’nin gerekse Hatay’ın bizim için özel bir anlamı ve önemi var. Kore ve Türkiye’yi kan kardeş ülkeler olarak görüyoruz ve Kore halkı Türk halkını çok seviyor. Türk askerileri sayesinde Kore büyük bir zorluk döneminden kurtuldu. Türk askerlerinin Kore’ye İskenderun’dan hareket etmiş olmalarından dolayı da Hatay’ın önemi bizim için büyük.” diye konuştu.

Büyükelçi, Kore ile Türkiye arasında imzalanan serbest ticaret anlaşması ile özellikle ticari alanında iki ülke ilişkilerini artırmayı hedeflediklerini ve ziyaretleri kapsamında Hatay ile de işbirliğini artırmak yönünde görüş alış verişinde bulunacaklarını sözlerine ekledi. Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz de Büyükelçiyi Hatay’da ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek iki ülke arasındaki ilişkilere değindi.

Lekesiz, “1950’li yıllarda Türkiye, Güney Kore’nin kendi içerisindeki sorunlarına ve sıkıntılarına çözüm için yaklaşık 5 bin askerle destek verdi. 750 kadar askerimiz orada şehit düştü. Hatay’dan da yaklaşık 300 askerimiz orada mücadele verdi. Sayın Büyükelçi’nin de belirttiği gibi hem Hatay’dan hem de başka yerden giden askerilerimiz İskenderun Limanı’ndan hareket etti. Aramızda böylesine güçlü duygusal bağlar, bunun yanı sıra ekonomik ve ticari ilişkiler var. Hatay olarak Güney Kore ile yaklaşık 3-3.5 milyon dolar ihracat, 8.5 milyon dolar da ithalat gerçekleştiriyoruz. Arzu ettiğimiz düzeyde değil ancak elbette bunları daha da iyileştirmemiz mümkün.” diye konuştu.

Vali Lekesiz ziyaretin anısına konuğuna Hatay’daki farklı dinlerin bir arada barış içinde yaşamasını simgeleyen plaket verirken Büyükelçi Sangkyu da Vali Lekesiz’e ülkelerine özgü yöresel ürünler verdi.