Büyükelçilikte defile

Ünlü modacı Atıl Kutoğlu, Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer ve eşi Margit Fischer onuruna, Avusturya'nın Ankara Büyükelçiliğinde düzenlenen defilede, 2008-2009 sonbahar-kış koleksiyonunu tanıttı.

Avusturya Cumhurbaşkanı Fischer, defile öncesi düzenlenen kokteyldeki konuşmasında, defilenin, iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin bir uygulaması niteliğinde olduğunu söyledi.

Avusturya Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 90’ıncı yılını sonbaharda kutlayacaklarını bildiren Fischer, “Bu anlamda da Türkiye Cumhuriyeti ile ortak yönlerimiz bulunuyor. Türkiye Cumhuriyeti’ni de bu çerçevede kutluyorum” dedi.

Ünlü modacı Atıl Kutoğlu’nun defilesinin Avusturya heyeti açısından çok önemli olduğunu ifade eden Fischer, “Büyükelçiliğin de böyle kapsamlı bir davet düzenlemesine teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından, Kutoğlu’nun, ipek, şifon, kadife ve yün-ipek karışımı kumaşlardan oluşan otantik 32 kreasyonu, aralarında Miss Turkey 2008 güzeli Leyla Tuğutlu’nun da bulunduğu 14 manken tarafından sergilendi.

Atıl Kutoğlu, defilenin finalinde, Türkiye güzeli seçildikten sonra ilk defa bir defileye çıkan Leyla Tuğutlu ile podyuma çıkarak konukları selamladı.

Defilenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kutoğlu, bir gazetecinin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül ile türban konusunda yapacakları çalışmaların sonuçlanmadığını hatırlatması üzerine, “O dönemde basın tarafından konu biraz fazla abartıldı. O konuda bir şey söylemek istemiyorum, biraz rahatsızlık duyuyorum” dedi.

Kutoğlu, bir başka gazetecinin, Hayrünnisa Gül’ün, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth onuruna düzenlenen resepsiyondaki giysi tasarımına ilişkin sorusuna “Gayet uygun ve iyi buldum. Güzel bir çözüm getirilmişti” karşılığını verdi.

Kutoğlu, 2008-2009 sonbahar-kış koleksiyonunu sergilemekten son derece mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Yaptığımız işte ve düzenlediğim defilelerde ülkemi en iyi şekilde ve güzel bir imajla temsil etmek istiyorum” dedi.

Defileyi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve eşi Mehtap Güler, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, eski TBMM Başkanı Hikmet Çetin, büyükelçilik yetkilileri ile çok sayıda yabancı konuk izledi.}