Büyükler içiyor çocuklar zehirleniyor

Kanserin ana nedenleri arasında yer alan sigara, içene zarar verdiği gibi, dumanına maruz kalanlara da büyük zararlar veriyor.

Günümüzde insan sağlığının en büyük tehditleri arasında yer alan çevresel sigara dumanının içinde bulunan 4 binin üzerinde farklı kimyasal maddeden en az 43’ü kansere neden oluyor. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tamer Haliloğlu, sigara dumanının hem çevreye hem de sağlığa büyük zararları olduğunu belirtiyor.

BEBEĞİN GELİŞMEKTE OLAN ORGANLARINA ZARAR VERİR

Sigaranın havayı kirlettiği gibi elbiseler, perdeler ve mobilyalar üzerine sinen rahatsız edici, gözlerle burnu tahriş edici bir etkisi var. Ancak, insan sağlığını tehdit etmesi, çevrede rahatsız edici bir etki bırakmasından çok daha önemli. Maalesef bundan en büyük zararı da yenidoğanlar, henüz doğmamış bebekler (fetus) ve çocuklar görüyor. Çevresel sigara dumanı bu yaş gurubundaki kişilerin akciğer, beyin gibi gelişmekte olan organlarına zarar veriyor.

PLASENTADA KAN AKIMININ DEĞİŞMESİNE NEDEN

Sigara içilmesi, anne adayında, ceninde ve plasentada kan akımını değiştiriyor. Yapılan araştırmalar hamilelik sırasında sigara içiminin yarık damak-dudak gibi doğumsal bozukluklara sebep olduğunu göstermektedir. Ayrıca, sigara içen annelerin daha az süt ürettiği ve bebeklerin doğum ağırlığının daha düşük olduğu bilinmektedir. Tüm bunların yanı sıra, annelerin sigara içmesinin ani bebek ölümü sendromunu da arttırdığı yapılan araştırmalar sonucu ortaya konulmuştur.

HASTALIK SÜRESİNİ UZATIR

Çevresel sigara dumanı insan vücudunda pek çok hastalığa sebep olabilmektedir. Bu hastalıkları şöyle sıralayabiliriz:

Çocuk akciğer ve solunum yolları: Çevresel sigara dumanı çocuklarda akciğer veremine sebep oluyor. Çocukluk astımının sıklığını ve şiddetini arttırıyor. Sigara dumanı iki yaş altındaki çocuklarda bronşit ve zatürree ihtimalini arttırır. Yarım paket ve daha fazla sigara içen ebeveynlerin çocuklarının solunum yolu hastalığı nedeniyle hastaneye yatma riski iki katına çıkar.

Kulaklar: Çevresel sigara dumanı çocuklarda hem kulak enfeksiyonu sayısını hem de hastalık süresini arttırır. Solunan duman burun arkasını orta kulağa bağlıyan östaki borusunu tahriş eder. Bu orta kulaktaki basıncın eşitlenmesini bozan şişme ve tıkanıklığa ve sonuçta ağrı, sıvı birikimi ve enfeksiyona yol açar. Kulak enfeksiyonları çocuk işitme kayıplarının en sık sebebidir.

Beyin: Hamilelik sırasında ve sonrasında sigara içmiş annelerin çocuklarında sigara içmeyenlerin çocuklarına göre hiperaktivite gibi davranış bozukluklarının görülme oranı yüksektir.

Zarar görmemek için ne yapılmalı?

Sigara içiyorsanız bırakın
Evinizde içen varsa bırakmasına yardım edin
Arabanızda sigara içilmesine izin vermeyin
Çocuğunuzun okul ve kreş ortamlarının dumansız olduğundan emin olun.