Büyükşehir’den kent belgeliğine 6 yeni eser daha

Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa'nın kültürel değerlerinin kent belleğinde geleceğe taşındığı eserlere, 'Bursa Tarih Albümü', 'Bursa Sergisi Kitabı', 'Gezi Rehberleri Kitabı', 'Orhaneli Kitabı', 'Şehir ve Felsefe Sempozyum Kitabı' ve 'Yazmışım Anısını Ben Bu Medyanın' adlı 6 yeni kitap daha eklendi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa’nın kültürel değerlerinin kent belleğinde geleceğe taşındığı eserlere, ‘Bursa Tarih Albümü’, ‘Bursa Sergisi Kitabı’, ‘Gezi Rehberleri Kitabı’, ‘Orhaneli Kitabı’, ‘Şehir ve Felsefe Sempozyum Kitabı’ ve ‘Yazmışım Anısını Ben Bu Medyanın’ adlı 6 yeni kitap daha eklendi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin kültürel değerlerinin kitaplaştırılarak Bursa belgeliğine kazandırıldığı 6 yeni eserin tanıtım toplantısı, İncirli Hamamı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Bursa’nın değerlerinin ayağa kaldırılarak fonksiyon kazandırıldığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İncirli Hamamı Kültür Merkezi’nin de küllerinden doğan bir mekan olduğunu hatırlattı. Altepe, Bursa’nın kültürel mirasının geleceğe taşınması konusunda soyut değerlerin de kitaplaştırıldığını kaydederek, “Francis Bacon, ‘Bilgi güçtür’ der. Napolyon’a göre ise dünyaya iki şey hükmeder, kılıç ve düşünce. Kılıç eninde sonunda düşünceye yenilir. Kitaplar, insanların yolunu aydınlatan ışıktır. Ulusları ilerleten, yükselten ve zenginleştiren de kitaplardır. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak kent belleğini kayıt altına alan, başka bir ifadeyle somut olan ve olmayan tüm birikimimizi geleceğe taşıyan çalışmalar yapıyoruz. Bugüne kadar 150’ye yakın kitap, albüm, belgesel gibi çalışmaya imza attık. Her biri birbirinden değerli bu çalışmalar, Bursa sevdalılarının kütüphanelerinde yerini aldı. Bugün de 6 yayınımızı Bursa belgeliğine kazandırmanın sevincini yaşıyoruz.” diye konuştu.

Altepe, araştırmacı ve yazarların yoğun emekleriyle hazırladıkları eserlerin Bursa’nın geçmişine olduğu kadar geleceğine de ışık tutacağını sözlerine ekledi. Kitapların tanıtımını da yapan Başkan Altepe, şunları dile getirdi: “İlk kitabımız, Gürhan Korkmaz ve Halit Eken’in hazırladığı ‘Türkiye’de Fuarcılığın İlk Adımlarından 1909 Bursa Sergisi’ çalışmasıdır. 1909 yılında Sultan V. Mehmed Reşad himayelerinde yapılan ve ‘milli iktisat’ anlayışı üzerine adeta bir gövde gösterisine dönüşen Bursa’nın ikinci sergisi üzerine yoğunlaşıyor. Diğer eser, 2. Uluslararası Felsefe Kongresi bildirilerinden oluşuyor. 1-13 ekim 2012 tarihinde yapılan sempozyum, hem akademisyen katılımcı zenginliği hem de şehir okumalarına getirdiği farklı bakış açısıyla önemli bilgiler içeriyor. Alaattin Dikmen tarafından hazırlanan sosyal ve kültürel değerleriyle Orhaneli kitabı ise dağ yöresinin önemli bir ilçesi olan Orhaneli’ye ışık tutuyor. Bursa Tarih Albümü de Şehir Kütüphanesi’nin nadir eserler bölümünde yer alan ve 1870 yılında yayınlanan, 19. yüzyılda bir kadın gezgin olan Mary Adelaide Walker’ın çizim ve notlarından oluşuyor.”

Yeni eserlerden 7 adet gezi rehberi kitapçığının da şehir aşıklarının ilk başvuru kaynaklarından olacağını ifade eden Başkan Altepe, “Bu rehberler, Bursa merkezindeki manevi değerler, Yıldırım külliyesi ve çevresi, Orhan Bey Külliyesi, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi, Muradiye Külliyesi ve çevresi, Bursa Kalesi ve Kaleiçi yapıları, 1. Murad Hüdavendigar Külliyesi ve çevresi, Yeşil Külliyesi ve çevresini ele alıyor. Son çalışmamız ise gazetecilikte 25. yılını dolduran, hepimizin yakından tanıdığı ve takip ettiği köşe yazarı Selahattin Adıgüzeller imzalı ‘Yazmışım Anısını Ben Bu Medyanın’ adlı kitabıdır. Kitap, yerel medyanın dün, bugün ve yarınına ışık tutacak anekdotlardan oluşuyor.” şeklinde konuştu.

Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, eserlerin önemine dikkati çekerek, “Orhaneli kitabı, güzel bir eser olmasının yanı sıra Yörük ve Türkmen kültürünü de tanıtan bir kitap oldu. Huzuru, beraber yaşamayı, kardeşliği de anlatan bu çalışmayı gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi’ne kültürel mirasa verilen destekten dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Gazetecilik mesleğinde 25. yılını dolduran köşe yazarı Selahattin Adıgüzeller, ‘Yazmışım Anısını Ben Bu Medyanın’ adlı kitabı ile mesleki deneyimlerini esprili bir dille anlattığını ifade etti. Adıgüzeller, “Gazeteciler, bir bakıma tarihin de tanığıdır. 25 yıl Bursa gündemini tarihe aktarmaya çalıştım. Yazarken çok keyif aldım, umarım okuyucularımız da okurken keyif alırlar” diyerek kitabının yayımlanmasına destek olan Recep Altepe’ye teşekkür etti.