Büyüksehir’den yatirima dev bütçe

Bursa Büyüksehir Belediyesi'nin 2006 Mali Yili Bütçesi 44O milyon, BUSKI'nin 2006 Mali Yili Bütçesi de 147 milyon YTL olarak belirlendi.

Bursa’nin kaybedecek zamani olmadigini ifade eden Baskan Sahin, “2006, hizmette hamle üstüne hamle yili olacaktir. Bu hamleler de Bursa için güzellikler olacaktir” dedi.

BUSKI Genel Kurulu’nda ise Büyüksehir sinirlarina sonradan baglanan ilçe ve ilk kademe belediyelerinin su tarifelerine yüzde 45 oraninda zam yapildi. Büyüksehir Belediye Meclisi’nin dün aksam saatlerinde yapilan oturumunda Büyüksehir Belediyesi’nin 2006 Mali Yili Bütçesi 440 milyon YTL olarak belirlendi. CHP Grup Sözcüsü Yücel Akgün, 2005 yili bütçesinin yüzde 70 oraninda gerçeklestigini hatirlatarak, bunun Büyüksehir için çok düsük ve az bir oran oldugunu söyledi. Akgün, “2006’da insallah hesap tutar” dedi.

Baskan Sahin de konusmasinda, göreve geldikleri günden bu yana yapilan yatirimlari ve bundan sonreki hedeflerini anlatti. Sahin, bu arada bürokratlari ile birlikte bugün Ankara’ya gidip, Ankara Büyüksehir Belediyesi’nin yatirimlarini yerinde inceleyeceklerini haber verdi. BUSKI’nin 2006 Mali Yili Bütçesi de 172 milyon 560 bin YTL olarak belirlendi. Gelir Bütçesi 168 milyon YTL olan BUSKi’nin gider bütçesi ile arasindaki farki da Avrupa Yatirim Bankasi’ndan alacagi krediyle kapatilacak.

Öte yandan BUSKI bütçesinin 172 milyon 560 bin YTL olarak onaylandigi genel kurulda, su abonelerinin yapilarinda degisiklik olan ilçe ve ilk kademe belediyelerinin su tarifelerinin standart hale getirilmesi için yeni bir düzenleme yapildi. Yeni düzenleme dogrultusunda Kestel, Gürsu ve Gemlik tarifelerine Kestel ilçesinin birim fiyati baz alinarak yüzde 45 oraninda zam yapildi. Mudanya, Güzelyali, Emek, Görükle, Kursunlu ve Küçükkumla tarifelerine mevcut BUSKI tarifesinin uygulanmasina, Kayapa, Hasanaga, Göynükbelen, Gölyazi, Karincali, Kirazli, Akçalar, Umurbey, Barakfaki, Demirtas, Ovaakça, Çali ve Zeytinbagi abonelerinin tarifelerinde ise yüzde 45 oraninda artirima gidilmesine karar verildi. Merkezde köy statüsünde olup da mahalleye dönüsen yerlesim yerlerine de BUSKI tarifesinin uygulanmasina, merkez ilçelerde ise su fiyatlarinin Tefe-Tüfe oranina endeksli olarak degistirilmesine karar verildi.