Büyümeden kimler rahatsız?

İstatistik Kurumu, 2005'e ait büyüme rakamlarını açıkladı. Sonuçlar Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın ifadesiyle fetva veren ‘köşe kadıları'nı da şaşırtacak nitelikte.

Ekonomistlerin beklentisi yüzde 5,5 civarındaydı. Kişi başına gelir ise 5 bin dolar psikolojik sınırının üzerinde artık. Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, rakamları değerlendirirken, “Artış, Avrupa Birliği’ndeki ortalama büyümenin yaklaşık beş katından daha fazla.” diyor. 1990-2000 arasında ortalama büyüme yüzde 4,16. Krizin yaşandığı 2001’de ekonomi yüzde 10’a yakın küçülmüştü. 3 Kasım 2002’de siyasi istikrar rüzgârı ile yelkenlerini şişiren büyüme teknesi rotasında ilerliyor. Geçen yılın rakamları bile koalisyonlar döneminde elde edilen ortalama büyümeyi ikiye katlıyor. Gelişmiş bir ülkede aynı rakamlar açıklansaydı gazetelerin birinci sayfalarının önemli bir bölümü ‘rekor’, ‘ekonomi şahlandı’ şeklindeki başlıklara ayrılırdı. Bizim de gönlümüzden aynı cümleler geçiyor. Ancak son günlerde Diyarbakır ve Batman’da sahneye konulan karanlık oyun gündemi şekillendiriyor.

Önünüzdeki ekonomi sayfalarının en azından ikisini, iyi yönde sürpriz yaparak herkesi sevindiren büyümeye ayırmayı planlıyorduk. Ancak terörün hamileri şiddeti tırmandırmak için çocukları sokaklara sürüyor. Bankaların camları taşlanırken, seçilen slogan çok manidar: ‘Kepenk indirin’. Oyunu kurgulayanların hedefi bölgede yeniden işlemeye başlayan ekonomi çarklarının arasına çomak sokmak. Böylece işsizlik ve sefaletin üzerine bina ettikleri söylemlerin vadesini uzatmak istiyorlar. Hükümetin iş dünyasından eleştiri almak pahasına sunduğu teşvik paketi bölgede yeni bir yatırım hamlesi başlatmıştı. Siirt, Batman ve Diyarbakır gibi illerde yeni fabrika binaları yükseliyor. Irak’a dönük ihracat 2,5 milyar doları geçerken, bundan en fazla payı bölge insanı alıyor. Irak’ın yeniden imarından pay almak isteyen bazı şirketler Güneydoğu’da uygun arazi arayışında. Koç Holding, Şanlıurfa’daki hayvancılık yatırımını büyütme kararı aldı. Büyüme haberlerine ayırdığımız iki sayfadan birini ‘bölgede istikrar devam etmeli’ ortak görüşünde birleşen işadamlarına ayırdık. Saygın isimlerin tespitleri içinden geçtiğimiz sancılı günlerin atlatılmasında önemli bir misyon üstlenecek. Bir sayfada büyüyen, komplo teorilerine inat rekor üstüne rekor kıran Türkiye. Diğerinde de bu tabloyu bozmak isteyenleri işaret eden görüşler… Her iki sayfa bir arada okunduğunda Türkiye’nin ayağına niçin ağırlık bağlanmak istendiği daha iyi anlaşılacak.

İstikrar topyekün kalkınma için anahtar kelime. Türkiye’nin önde gelen markalarından birinin sahibi telefonda şu tespiti yapıyor: “Doğu’nun en önemli meselesi işsizlik. Ekmek ve iş yatırımlarla gelecek. Huzur ve güvenin olmadığı yere ne aş ne de iş gelir. Bölgenin kanaat önderleri, bu sözü sık sık telaffuz etmeli. Oynanan oyunu bozma konusunda kamu görevlileri kadar onlara da büyük görev düşüyor. Dikenleri en iyi bölge insanı biliyor. Türkiye, terör örgütü PKK’nın maşa olarak kullandığı çocukların geleceğini nasıl kararttığını acı tecrübelerle hatırlıyor. Bölge halkı oyunun farkında. Karanlık güçleri ters yüz edecek hamleleri dün olduğu gibi bugün de yapıyor. İstikrardan rahatsız olanların kardeş kavgası çıkarma planları tutmuyor. Teröre karşı yek vücut olan bütün kesimler, bir sonraki yılın büyüme rakamlarının iki-üç sayfa çalışabilmesi umudunu güçlendiriyor.