Büyümeyen bebek BARBİE

Capitol’de “Barbie”nin ürünlerinden oluşan bir defile düzenlendi. “2006 Sonbahar-Kış Kreasyonu”nda çocuklar podyuma çıkarak rengarenk ürünleri sergiledi.

Barbie bebekleri, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ABD’deki Mattel Oyuncak Şirketi’nin kurucusu Ruth Handler tarafından tasarlandı. Ruth, kızının o zaman popüler olan kağıttan bebeği çok sevdiğini ve bebek için sürekli giyim ve çanta değiştirdiğini görünce üç boyutlu bir oyuncak bebek yapmaya karar verdi. Daha sonra Almanya’da tatil yaparken yaklaşık 38 santimetre boyunda ve vücut ölçüleri 39-18-33 olan Alman oyuncak bebek Lilli’yi farketti. Lilli’den esinlenen Ruth, kızı Barbara’nın adını vererek “Barbie” modelini tasarladı.

Dünya seyahati
9 Mart 1959 tarihinde ilk sarı saçlı güzel Barbie bebeği dünyaya “Merhaba!” dedi. Barbie, şimdilerde dünyanın 144 ülkesinde pazarlanıyor. 1959’dan beri de 1 milyardan fazla bebek satıldı. Barbie, 1976’da ABD’de “yüzyılın bebeği” seçildi. Oyuncaklar için bütün dünyada harcanan her 11 dolardan birini tek başına kapan Barbie’nin temel sırrı, “değişime” ayak uydurmaktı. Özellikle 3-12 yaş grubu kız çocuklarının ilgi gösterdiği Barbie fırtınasından, Türkiye de payını aldı. Barbie markasının Türkiye’deki lisans hakları temsilcisi Gamma Medya Ajansı önceki gün Capitol Alışveriş merkezinde “Barbie”nin ürünlerinden oluşan bir defile düzenledi. Defileye yüzlerce çocuk rağbet gösterdi. Türkiye temsilcileri Barbie markalı lisans ürünlerinin satış cirosunun 10 milyon doları aştığını ifade etti.

Oyun arkadaşları!
Tabii ki satışlar çok yüksek olunca, hemen rakipler de ortaya çıkıverdi. Amerika’nın büyük oyuncak üreticilerinden biri olan Hasbro, Barbie’nin bu başarısı karşısında hemen “Sindy”i piyasaya sürdü. Ancak çocukların “göz” alışkanlığı, 1997’de Sindy’nin piyasadan çekilmesine sebep oldu. Japonya da kendi tarzını oluşturmak için çekik gözlü Bar-Bie’yi üretti. Ne ilginçtir ki, küçük Japon kızları Amerikan Barbie’nin dışındaki Japon Bar-Bie’yle pek ilgilenmedi. Suriye ise NewBoy Design Stüdyo firmasının ürettiği Fulla’yla büyük bir patlama yaptı. Doğu medeniyetinin izlerini taşıyan Fulla, İslami değerlere uygun olarak üretildi. Kutusunda pembe seccadesi ve tesbihi bile kondu. Orta Doğu, Batı medeniyetini temsil eden Barbie’ye karşı Fulla ile yerini korumaya devam etti. İranlıların ‘Sara’sı, Faslıların ‘Leyla’sı ve Michiganlı bir firmanın ‘Razanne’sinden sonra Suriyeli ‘Fulla’ Müslüman çocukların kalbini fethetti.

Barbie tiplemeleri:
* 1960’lar: Hemşire, hostes, astronot, öğrenci, moda editörü, öğretmen.
* 1970’ler: Cerrah, kayakçı, jimnastikçi.
* 1980’ler: Aerobik hocası, iş kadını, moda tasarımcısı, televizyon muhabiri.
* 1990’lar: Pilot, diplomat, klip yıldızı, denizci, rap şarkıcısı, patenci.
* 2000’ler: Başkan adayı, pediatrist, diş hekimi, polis, mühendis, dalgıç, beyzbol oyuncusu, cankurtaran, manken, itfaiyeci, doktor…

> Ürün yelpazesi genişledi
Barbie lisansı alan 20 Türk firmasınca, bu alanda oluşturulan ürün çeşitliliği şöyle: “Halı, kilim, her türlü defter, dosya ve kap kağıtları, plastik defter kapları, okul ve aksesuar çantaları, cüzdan ve bavullar, aynalar, çıkartmalar, dergi ve kitaplar, kol ve duvar saatleri, balon, puzzle, duvar kağıdı ve bordürler, havlu ve bornozlar, çocuk giyim, akrilik battaniyeler, deniz ve parti ürünleri, ayakkabı ve terlikler, uyku setleri, nevresim takımları ve perdeler.