Büyüyünce kayan yıldızlar

Küçük Emrah, Ceylan ve Mine Çayıroğlu 80’li yıllarda... 90’lı yıllarda ise Küçük İbo ve Onur. Her biri bir zamanların sevilen karakterleri arasındaydı.

Ama şu bir gerçek ki hiçbiri şöhretin ağırlığını taşıyamadı.

Mesela Türk sinemasının unutulmaz çocuk oyuncularından biriydi Sezer İnanoğlu. Ancak küçük yıldız büyüdükçe adı küçüldü ve silah kaçakçılığından uyuşturucuya kadar pek çok kirli işle anılmaya başlandı. En son geçtiğimiz hafta annesinin Bodrum’daki yazlığına jandarma bir operasyon düzenledi ve çok sayıda silah ile esrar ele geçirdi. Sezercik şimdi her yerde polis tarafından uyuşturucu kullanmak, bulundurmak ve ruhsatsız silah bulundurmak suçlarından aranıyor. Çocukken yıldızlaşan simalar, büyüyünce yaptıklarıyla tanınmaz hale geliyor. Sadece Türkiye’de değil, Hollywood’da da durum aynı…

60 ve 70’li yıllarda Sezercik, Ayşecik, Ömercik ve Yumurcak… 80’li yıllarda Küçük Emrah, Ceylan ve Mine Çayıroğlu… 90’lı yıllarda Küçük İbo ve Onur… 2000’lerde de Havuç’la (Furkan Kızılay) başlayan furya hâlâ devam ediyor. Her biri Türk filmlerinin unutulmaz karakterleri arasında yer aldı. Hemen hepsi pek çok filmde başrol oynadı ve “minik kahramanlar” olarak gönüllere taht kurdu. Sonrasında da sanki anlaşmış gibi hepsi birden ortadan kayboluverdi. Kimi evlenip ailesini şöhrete tercih etti, kimi iş değiştirdi, kiminin adı kirli işlerle anılır oldu. Ama şu bir gerçek ki; hiçbiri şöhretin ağırlığını taşıyamadı.

Son yılların minik yıldızları arasında gösterilen ve “Çocuklar Duymasın”la büyük beğeni kazanan “Havuç” yani Furkan Kızılay da 10 yaşında büyük şöhret sahibi oldu. Şu anda reklam filmlerinde 100 bin dolarlık tekliflerle oynuyor. Ve Havuç’un bu dev şöhreti nasıl kaldıracağı merak ediliyor.

“Ayşecik” emlakçı: Türk sinemasında çocuk yıldızlı filmler furyasını başlatan ilk isim 1960 yılında “Ayşecik” ile Zeynep Değirmencioğlu oldu. Çocukluğundan genç kızlığına kadar pek çok filmde başrol alan oyuncu, dönemin yıldız futbolcularından Serkan Acar ile evlendi ve sinemaya kapılarını kapadı. Uzun yıllardır da Suadiye’de emlakçılık yapıyor.

“Yumurcak” magazinci: Türker İnanoğlu ve Filiz Akın’ın oğlu olan İlker İnanoğlu “Yumurcak” serileriyle çok sevildi. Uzun süre yurtdışında yaşadı. Türkiye’ye döndüğünde ise yaşadığı ilişkiler ve yaptığı evlilikler ile magazin basınının peşinden koşturduğu isimlerden biri oldu.

“Ömercik” dolandırıcı: Zeynep Değirmencioğlu’nun gerçek hayatta kuzeni olan Ahmet Dönmez (Ömercik) önce geçirdiği bir kaza sonucu gözünün birini kaybetti ve uzun yıllar yalnızlık içinde yaşadı. Dolandırıcılıkla suçlandı. Değirmencioğlu, emlak bürosunda Dönmez’e iş verdi, ancako burada da tutunamadı ve kayıplara karıştı.

“Güllüşah” eşiyle mutlu: Selim Soydan ile Hülya Koçyiğit’in kızı Gülşah küçük yaşta büyük roller kaptı. Ancak genç yaşta işadamı Ender Alkoç’la evlenip sinemayı bıraktı. Ailesiyle beraber Bursa’da yaşıyor.

“Küçük Onur” asker kaçağı: 90’lı yılların en meşhur arabeskçi çocuğu Küçük Onur’un önce Sedat Peker’in manevi oğlu olduğu ortaya çıktı, ardından da Kelebek Operasyonu kapsamında gözaltına alındı. Sonra da Küçük Onur’un asker kaçağı olduğu ortaya çıktı. Bu arada kabadayı Onur’un sosyetik güzellerle yaptığı çapkınlık da dillerden düşmedi.

“Ceylan” gece aleminde: 80’li yıllarda bir Ceylan bir de Küçük Emrah konuşuluyordu. Senede birkaç albüm ve birkaç filmi piyasaya sürülüyordu. Bu işlerden çok para kazandığı kesindi; ama o da şöhreti kaldıramadı. Önce küçük yaşta evlendi, sonra hemen anne oldu. İlerleyen yıllarla birlikte yaptığı 4 evliliği ve estetik operasyonlarıyla anılmaya başlandı. Bu sırada arabeskten pop müziğine kaydı; ama pop albümü pek sevilmedi. Sonrasında da gece kulüplerinde ve TV programlarında boy göstermeye başladı.

Küçük Mine devleşemedi: Kocaman gözleriyle Çalıkuşu’ndaki oyunculuğu hâlâ akıllarda. “Yeniden Doğmak” ve “Berdel” filmleri çocuk yaşta büyük deneyim kazandırdı Çayıroğlu’na. Oyunculuğunu geliştirmek için yurtdışında eğitim aldı; ama diploması pek işe yaramadı. Eski kariyerini yakalayamayınca şarkıcı olmaya karar verdi; ama çıkardığı albüm pek ilgi görmedi. En son Beyza’nın Kadınları filminde nevrotik bir fahişeyi oynadı.

“Sezercik” kaçakçı: Türk sinemasının unutulmaz çocuk oyuncularından biriydi Sezer İnanoğlu. Ancak küçük yıldız büyüdükçe adı küçüldü ve silah kaçakçılığından uyuşturucuya kadar pek çok kirli işle anılmaya başlandı. En son geçtiğimiz hafta annesinin Bodrum’daki yazlığına jandarma bir operasyon düzenledi ve çok sayıda silah ile esrar ele geçirdi. Bu olaydan birkaç gün önce de İnanoğlu’nun Beykoz’daki evine de baskın düzenlenmişti. Sezercik şimdi her yerde polis tarafından uyuşturucu kullanmak, bulundurmak ve ruhsatsız silah bulundurmak suçlarından aranıyor. Karısının birkaç yıl önceki intiharı hâlâ kafaları karıştırıyor. Sezercik’in bu olaylar silsilesi bizlere bir kez daha küçük yaşlarda yıldızlaşan ama büyüdükçe sönen yıldızları hatırlattı.

Acıların çocuğunun “babalık” sınavı: Acıların çocuğu Küçük Emrah daha minicikken çıkardığı albümler ve çevirdiği filmlerle tüm Türkiye’yi peşinden koşturdu. Ancak onun da büyüme sürecinde yaptığı değişimler hayranları tarafından çok tepki gördü. Uzun süre albümlerinden daha çok babalık davası ile gündeme geldi. Defalarca yaptırdığı babalık testi de eleştirilerin odağı oldu. Son yıllarda da oynadığı dizi filmler ile camiada tutunmaya çalışıyor.

Yabancı küçük yıldızlar da bizimkilerle aynı

Drew Barrymore: 7 yaşında “ET”deki rolüyle büyük beğeni kazandı.10 yaşında sigaraya başladı, 13 yaşında kokain bağımlısı oldu. Her ne kadar son yıllarda kendini toparlamış gibi görünse de eski itibarını yakalayamadı.

Macaulay Culkin: “Evde Tek Başına” filmi ile dünya çapında tanınan bir küçük star oldu. 13 yaşında iken film başına 8 milyon dolar teklifler yapılıyordu. Şimdilerde ise adı sanı duyulmuyor.

Edward Furlong: 1991 yılında “Terminatör 2” filmindeki “Genç Connor” rolüyle şöhreti yakaladı. Genç yaşta zirveyi yakalayacağı düşünülürken, o, alkol ve uyuşturucu batağına saplanıp dibe vurdu. Şu an geçmişte yaptıklarından bin pişmanlık duyup, eşi ve çocuğuyla mutlu bir şekilde yaşıyor.

Olsen Kardeşler: “Bizim Ev” dizisiyle 1 yaşında meşhur olan Mary Kate-Ashley Olsen ikiz kardeşler 18 yaşına geldiklerinde milyon dolarlık bir servete sahiptiler. Dünyanın en ünlü ikizleri büyüdükten sonra sinemadan kopup moda dünyasına geçiş yaptı.